Тексти

Депутат Булах: «Коксохім» має модернізуватися або залишити Харків

today26.06.2026 о 18:00

Тло

Харківський коксовий завод «Новомет» має пройти модернізацію або припинити роботу на нинішньому місці. Якщо власник не виконає цих вимог, міська рада має ініціювати розірвання договору оренди, перегляд призначення земельної ділянки та звернутися до уряду щодо дозволів на викиди.

Такі рекомендації містить звіт тимчасової контрольної комісії Харківської міської ради, яка досліджувала вплив підприємства на довкілля.

Про результати роботи комісії в етері Радіо «Накипіло» розповів її голова, депутат Харківської міської ради та військовослужбовець Дмитро Булах.

«Я вважаю, що це велика історія для міста Харкова. Хоч завод зараз не працює через велику війну, але його власники й орендарі відверто кажуть, що планують продовжувати роботу. Зараз він нам не муляє нюх, але це не означає, що не буде муляти після нашої перемоги. Тому цими ризиками треба займатися вже зараз, щоб не вирішувати їх потім», — сказав депутат.

Тимчасову комісію створили у 2024 році. Після завершення роботи депутати затвердили звіт, який містить дев’ять рекомендацій щодо подальших дій.

Основною рекомендацією є повна модернізація виробничих потужностей підприємства. Якщо цього зробити неможливо, місто має шукати інші механізми припинення роботи заводу на території Харкова.

«У рекомендаціях прямо сказано: потрібна докорінна модернізація. Якщо її не буде, то це виробництво, яке працює за технологіями 30-х років минулого століття, повинне бути винесене за межі населених пунктів. Ми говоримо про технології майже сторічної давності, і зрозуміло, який вони мають вплив на довкілля», — зазначив Булах.

Він нагадав, що підприємство розташоване в межах Харкова, а як повноцінне виробництво працює від початку 2000-х років.

«Фактично ця історія тягнеться з нульових років, коли завод почав працювати як виробниче підприємство й отруювати атмосферу. Саме південно-західна частина міста найбільше страждала від цієї діяльності. Є й дослідження екологічних організацій, які це підтверджують», — сказав голова комісії.

За словами депутата, після затвердження звіту міська рада вперше отримала офіційний документ, який дає підстави для подальших юридичних дій.

«Тепер у міської ради й виконавчих органів є фундамент для конкретних дій. Раніше такого документа не було. У звіті прописано алгоритм, що необхідно зробити і які механізми можна застосовувати», — пояснив він.

Булах зазначив, що насамперед міська влада має звернутися до власника або орендаря з вимогою представити план модернізації підприємства.

Якщо цього не відбудеться, міська рада, відповідно до рекомендацій комісії, має розглянути зміну цільового призначення земельної ділянки, розірвання договору оренди та звернення до Кабінету Міністрів щодо відкликання або непродовження дозволу на викиди.

«Якщо модернізації не буде, а ми розуміємо, що це мільярдні вкладення і ймовірність цього дуже низька, тоді потрібно розривати договір оренди, звертатися до Кабміну щодо відкликання або непродовження дозволу на викиди. У міської ради є можливості впливати на ситуацію, відстоюючи інтереси харківців», — наголосив депутат.

Він також нагадав, що раніше підприємство вже працювало без необхідних дозволів на викиди.

«Підприємство було офіційно оштрафоване й сплатило понад три мільйони гривень за роботу без жодних дозволів. Тому й дозволи, які були видані після цього, теж викликають питання», — сказав Булах.

На думку депутата, у нинішньому вигляді підприємство не повинно працювати не лише в Харкові, а й поблизу будь-якого населеного пункту.

«Я вважаю, що це підприємство в такому стані не може функціонувати на території не лише Харкова, а й будь-якого населеного пункту. Якщо воно колись і працюватиме, навколо нього має бути велика санітарна зона», — підсумував він.

Слухайте інтерв’ю повністю в програмі “Накипіло з Філіппом Диканем“.

Як доєднатися до Спільноти «Накипіло»

0%