play_arrow

Етери

Підозра росгенералам, що керували обстрілами по ядерній установці в Харкові

micВолодимир Носков today15.02.2024 17

Тло
  • cover play_arrow

    Підозра росгенералам, що керували обстрілами по ядерній установці в Харкові Володимир Носков


За обстріли експериментальної ядерної установки «Джерело нейтронів» у Харкові російським генералам оголосили підозру у скоєнні злочину екоциду.

Українські прокурори вперше повідомили про підозру в скоєнні злочину екоциду, разом зі злочином агресії та воєнними злочинами, російському генерал-полковникові й чотирьом його підлеглим. Про це повідомив Генеральний прокурор України Андрій Костін.

За даними слідства, ці військові рф віддавали накази на здійснення обстрілів Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України, де розміщено єдину у світі ядерну підкритичну установку «Джерело нейтронів» та сховище ядерних матеріалів. Сам інститут розташований у районі П’ятихатки, що на півночі Харкова. Звідси до державного кордону з росією — 22 кілометри. На початку повномасштабного вторгнення росії, коли війська ворога стояли впритул до Харкова, вони могли безперешкодно діставати своєю зброєю до будівлі з ядерним обладнанням.

Упродовж 2022 року по ядерному об’єкту завдали 74 ударів різними видами зброї: авіабомбами, осколково-фугасними снарядами ствольної артилерії, осколково-фугасними й касетними снарядами реактивних систем залпового вогню «Град», «Ураган», «Смерч» і «Піон». Атаки, скеровані на ядерний об’єкт, не були випадковими — такого висновку дійшли слідчі.

«Наскільки нам відомо, це буде перший у світі випадок кримінального переслідування за злочин екоциду, скоєний під час війни. За наявною інформацією, підозрюваний командир також причетний до злочинів у Сирії. Тоді він не поніс відповідальності, а тепер воює проти України, — зазначив Андрій Костін. — Вірю, що сьогодні ми спільно з усім цивілізованим світом здатні забезпечити невідворотність покарання за такі злочини».

Згідно з висновком комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертиз, навколишньому природному середовищу завдано шкоди на суму майже 15 мільярдів гривень.

Вартість та обсяги відновлювальних робіт на знищених і пошкоджених будівлях та спорудах ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут» становлять понад 30 мільйонів гривень. І це не остаточні цифри, додають в Офісі генпрокурора. Ворожими обстрілами знищено ексклюзивне багатомільйонне обладнання, аналогів якого у світі немає.

Зауважимо, що «Джерело нейтронів» — це дослідницька ядерна установка ННЦ ХФТІ, це керований прискорювачем підкритичний реактор. Це цивільний, науковий і дослідний об’єкт. На ньому виготовлюють медичні радіонукліди, навчають фахівців у ядерній сфері, а також досліджують матеріали й проводять наукові експерименти.

У квітні 2010 року під час візиту до Америки тодішній Президент України Віктор Янукович на зустрічі із президентом Бараком Обамою пообіцяв, що Україна позбудеться високозбагаченого урану за технічної та фінансової допомоги США. Зведення ядерної установки профінансували США як компенсацію за вивезення з території України до росії 234 кілограмів високозбагаченого урану.

За оголошенням підозр п’яти російським вищим і старшим офіцерам стоять величезний обсяг роботи й титанічна праця слідчих, прокурорів, експертів і залучених фахівців, що тривала майже два роки й до якої залучили членів харківської команди інформаційного центру «Майдан Моніторинг».

Радіо «Накипіло» в попередніх програмах розповідало, що документатори на волонтерських засадах за допомогою спеціального обладнання фіксують злочини, скоєні росіянами на території Харківщини, з першого місяця повномасштабного вторгнення. Як працювали розслідувачі від інформаційного центру «Майдан Моніторинг» у межах команди розслідувачів — про це говорили в подкасті «Накипіло вранці» із Сергієм Петровим, документатором російських воєнних злочинів на Харківщині й секретарем Правління інформаційного центру «Майдан Моніторинг».


Етери

0%