Тексти

У Вільхуватській громаді на Харківщині погіршується безпекова ситуація

today25.06.2026 о 14:09

Тло

Прикордонне селище Приколотне на Харківщині останні дні найбільше потерпає від російських обстрілів.

Чому у громаді загострилася безпекова ситуація та як туди вдається завозити хліб, розповів в етері Радіо «Накипіло» начальник Вільхуватської селищної військової адміністрації Євген Шаповал.

«Приколотне — лідер серед населених пунктів Вільхуватської громади, які зазнають найбільше обстрілів, але таке лідерство сумне. Протягом десяти днів уже це дуже все напружено по Приколотному. Також відзначу Чорне, Довжанку, саму Вільхуватку. Але Приколотне є фактичним центром нашої громади, і всі ці обстріли мають найбільший емоційний вплив на місцевих мешканців», — сказав Шаповал.

Нині у Вільхуватській громаді живуть 889 людей, зокремаа 435 — у Приколотному. Після російських авіаударів по двох чотириповерхових будинках понад пів сотні людей залишили селище.

«Ті жахливі удари противника, які були в нас протягом минулого тижня по чотириповерхових будинках у Приколотному, а їх у нас два, і вони фактично зруйновані, призвели до того, що протягом трьох-чотирьох днів більше 50 мешканців виїхало», — зазначив очільник громади.

Під завалами одного зі зруйнованих будинків, імовірно, залишається жінка. Через безпекову ситуацію рятувальники не можуть дістатися місця удару.

«Під завалами другої чотириповерхівки, в яку прилетіли КАБи, ймовірно, знаходиться жінка. На жаль, служба надзвичайних ситуацій через безпекові міркування до нас не приїхала, і завали власними силами ми розібрати не можемо. Стан цієї жінки нам невідомий», — повідомив Шаповал.

У громаді вже фактично сформувалася добровільна команда місцевих жителів та працівників комунальних служб, які намагаються самостійно реагувати на наслідки атак.

«Якби нам передали певну техніку для розбору завалів, ми б власними силами змогли це робити і ліквідовувати пожежі. ДСНС до нас не приїжджає. Коли був удар FPV-дрона по будівлі магазинів, ми почали ліквідовувати пожежу власними силами. У нас є одна пожежна машина на заводі, але запас води в неї обмежений. Пожежу ліквідували, але саму будівлю не врятували», — розповів начальник військової адміністрації.

Через постійні атаки виникають труднощі з постачанням продуктів. Зокрема, перевізники відмовляються доставляти хліб до громади.

«Там був магазин, який єдиний торгував хлібом. Зараз із хлібом у нас певні складнощі, тому що постачальники відмовляються підвозити цей товар. Ми власними силами намагаємося цю проблему вирішувати. Підприємці почали самостійно привозити хліб, а працівники військової адміністрації також доставляють його мешканцям за запитами», — сказав Шаповал.

Аптек на території громади немає, однак ліки людям доставляють соціальні працівники.

«Люди похилого віку замовляють медикаменти через соціальних працівників. Вони привозять їх або з Великого Бурлука, або замовляють із Харкова. Тому це питання поки вдається вирішувати», — пояснив він.

Окремою проблемою залишається підготовка до опалювального сезону. За словами Шаповала, постачальники відмовляються завозити дрова через ризики обстрілів.

«Постачальники відмовляються їхати і везти дрова місцевим мешканцям через безпекову ситуацію. Проблема буде і з заготівлею твердого палива. Ми вже бачимо, що можуть виникнути величезні труднощі, тому будемо шукати альтернативні варіанти», — зазначив він.

Начальник військової адміністрації прогнозує, що відтік населення з громади триватиме.

«Люди, які хотіли виїхати, переважно вже це зробили. Залишилися ті, хто каже: “Ми тут народилися і тут будемо жити”. Але після ударів керованими авіабомбами багато хто змінив свою думку. Я прогнозую, що до кінця цього тижня ще частина мешканців виїде і кількість населення зменшиться», — сказав Шаповал.

Він також закликав жителів за можливості перечекати зиму у безпечніших місцях.

«Буду звертатися до мешканців, щоб у першу чергу перезимувати в більш комфортних умовах. Можливо, ситуація налагодиться, і тоді таких звернень не буде потрібно, але зараз ми повинні враховувати всі ризики», — підсумував начальник Вільхуватської селищної військової адміністрації.

Фото: Євген Шаповал

Як доєднатися до Спільноти «Накипіло»

0%