Жителі району Жихор вкотре виходять на толоку, щоб привернути увагу до загрози знищення соснового лісу та озера, де триває промисловий видобуток піску. Активісти заявляють, що через роботу важкої техніки гинуть дерева, руйнуються лісові схили й прибережна смуга, а рекреаційна територія перетворюється на кар’єр.
Про це в етері Радіо «Накипіло» розповіла голова громадської організації «Хранителі» Світлана Кураксіна.
За словами екоактивістки, стан лісу погіршується через діяльність підприємства.
«Ліс почувається не дуже добре, тому що підкопують лісові схили, а прибережною смугою катається важка техніка й руйнує її», — зазначила Кураксіна.
Активісти також ставлять під сумнів законність діяльності підприємства, яке видобуває пісок.
«Кар’єр, який видобуває корисні копалини за спецдозволом №6672, не має висновку з оцінки впливу на довкілля. Наші дії були спрямовані лише на те, щоб у законний спосіб звернути увагу: чи законно ця компанія добуває пісок на рекреаційній території за генеральним планом міста», — зазначила Кураксіна.
За її словами, до проблеми вже вдалося привернути увагу центральної влади.
«Ми звернулися до народних депутатів і прем’єр-міністерки Юлії Свириденко. Вони направили звернення до Міністерства захисту довкілля з проханням провести перевірку. Оскільки зараз діє воєнний стан, такі перевірки проводяться лише за окремим наказом, і такий наказ уже є», — повідомила вона.
Екоактивістка висловила сподівання, що під час перевірки дослідять не лише законність видобутку піску, а й питання рекультивації порушених земель.
«Я впевнена, що буде перевірена законність діяльності та проведення рекультивації, відновлення земель, які вже були знищені. Предметом договору була земля, а зараз там уже обводнена територія», — сказала вона.
За словами Кураксіної, окремою проблемою залишається земельний сервітут, який дозволяє користуватися частиною лісу.
«Слобожанський офіс ДП “Ліси України” відповів, що недоцільно створювати об’єкт природно-заповідного фонду, а доцільно укласти земельний сервітут. Цей сервітут ми ще не розірвали», — пояснила вона.
Прокуратура вже оскаржує документи, які, на думку активістів, стали підставою для видобутку піску.
«Екологічна прокуратура подала до адміністративного суду позов про скасування висновку з оцінки впливу на довкілля, виданого у 2019 році. Ліс тоді взагалі не розглядався під час громадських слухань, і це підтверджують документи Міністерства довкілля. Ми сподіваємося, що після скасування ОВД буде скасовано і спецдозвіл», — зазначила Кураксіна.
За її словами, правоохоронці вже зафіксували екологічні збитки.
«Вже були слідчі дії. Порахували збитки, завдані лісу: знищено 83 дерева в оздоровчому лісі. Я впевнена, що прокуратура розірве сервітут в інтересах держави та поверне землю за її цільовим призначенням», — сказала вона.
28 червня о 12:00 активісти запрошують харківців долучитися до чергової толоки біля Основ’янського озера.
«Наша ціль — прибрати озеро, прибережну смугу та ліс, щоб там було чисто й приємно. Також будемо спілкуватися з активістами, волонтерами та мешканцями, яким небайдужа ця ситуація. Ми хочемо зберегти сосновий масив площею 131 гектар, щоб люди могли там відпочивати», — розповіла Кураксіна.
Вона додала, що такі екологічні акції проводять щомісяця вже протягом трьох років.
«З собою нічого брати не потрібно — будуть рукавички, сміттєві пакети, вода, польова каша. Ми також плануємо створити тут заказник. Сподіваюся, що лісники виконуватимуть свою головну функцію — зберігати ліси, а не сприяти їхньому знищенню», — підсумувала екоактивістка.
Слухайте інтерв’ю повністю в програмі “Накипіло з Володимиром Носковим”.
Фото: ГО “Хранителі”
Як доєднатися до Спільноти «Накипіло»