Цивільне розмінування Марія Малєвська, Олександр Бринза
Палицями, соломою, вогнем, катками на мотоблоках — усе це кустарні способи розмінувати городи. Харківщина настільки забруднена вибухівкою, що люди вдаються до досить чудернацьких і дуже небезпечних методів знищити міни.
Їх у себе на городах і подвір’ях знаходять усіх можливих видів, кольорів і розмірів. За офіційними даними, у рятувальників нині понад 22 тисячі заявок від населення на розмінування. І щодня надходять нові, адже люди повертаються.
Саперів бракує: сьогодні вони розміновують шляхи до ліній електропередач, газогонів і водогонів, а тільки потім розчищатимуть сільгоспземлі. Якби в Харківській області нині працювали 125 тисяч саперів, роботи їм вистачило б щонайменше на рік. Але такої кількості фахівців просто немає.
Тож люди у спробі посадити часник і картоплю (бо ж треба якось жити) розміновують самотужки — і підриваються.
Ми сьогодні їдемо до села Волохів Яр, що поблизу Балаклії. Це один із найбільш забруднених вибухівкою населених пунктів. Розкажемо, як місцеві знаходять міни-пелюстки й що з ними роблять.
А потім заїдемо в лікарню навідати постраждалих. Рушаймо.
Цей випуск створений ГО «Медіагрупа „Накипіло“. Радіо» у межах проєкту «Онлайн перезапуск Радіо „Накипіло“», що відбувається у межах програми «Стійкість», яка упроваджується Фондом Східна Європа у консорціумі НУО на чолі з ERIM (Франція) у партнерстві з Фундацією домів з прав людини, Домом прав людини – Тбілісі, Чорноморським фондом регіонального співробітництва та коштом Європейського Союзу. Думки, викладені у випуску, не обов’язково відображають позицію організацій-партнерів консорціуму та Європейського Союзу.