Розміновано майже половину території «Фельдман-екопарку» Володимир Носков
Чи не щотижня до харківського екопарку повертаються тварини, що майже півтора року перебували у вимушеній евакуації в різних зоопарках і центрах України. До регіонального ландшафтного «Фельдман-екопарку» повернулися з евакуації угорські корови та яки. А перед тим тут раділи поверненню у відновлені вольєри зебр. Окрім того, до екопарку недавно привезли кажанів, що мешкають у Центрі реабілітації рукокрилих.
«Його постійні мешканці — кажани з різними травмами, яких не можна випускати в природу, — знову переїхали до своєї літньої резиденції. Будиночок Центру з унікальним bat-колайдером, що дає рукокрилим змогу вільно літати, відремонтували, полагодивши пошкодження, яких було завдано ворожими обстрілами», — розповів Радіо «Накипіло» директор «Фельдман-екопарку» Сергій Остапенко.
За його словами, команда екопарку робить усе можливе, щоби тварини поверталися на рідну територію. Для цього відновлюють електромережі. А коли тут з’явиться електрика, то запрацюють водопостачання і каналізація. Тоді можна буде говорити про повернення хижаків. Однак у «Фельдман-екопарку» й досі тривають роботи з розміновування територій.
«Передусім ми займаємося безпекою, а саме — розмінуванням і прибиранням території від вибухонебезпечних предметів та уламків зруйнованих службових приміщень і вольєрів. Щойно ми отримуємо документ від ДСНС, що підтверджує безпеку, ми розглядаємо можливість розміщення тварин. Уже розміновано майже половину території. Темп хороший. Нам дуже допомагають партнери з Укроборонсервісу. Це їхні сапери ведуть розмінування. Залишилося очистити територію, де висока трава й ліс, — так звану зеленку. Там складно побачити небезпечні предмети — потрібна спеціальна техніка. Це теж проблема. Дуже хочеться, щоб ми до кінця року, до того як випаде сніг, устигли розмінувати територію», — сказав директор екопарку.
За словами Остапенка, від того, як швидко вдасться розмінувати територію й відновити енергетику, залежить повернення хижаків, зокрема левів, з інших зоопарків України.
«Ми хочемо до холодів повернути всіх великих копитних: зебр й антилоп. Першого лося до нас привезли. І якщо встигнемо зробити вольєри для хижаків, то повернемо левів. А для повернення птахів треба капітально відремонтувати птахівник — це приміщення серйозно пошкоджено внаслідок обстрілів», — поділився планами керівник екопарку.
З перших годин великої російсько-української війни «Фельдман-екопарк» зазнав потужних атак із різної зброї. Містом одразу почали ширитися чутки про втечу небезпечних хижаків. Але, як виявилося, подалі від гучних вибухів розбіглися два червоних вовки, мавпи, єноти й дикобрази. Утім, на другий день працівникам удалося повернути більшу частину тварин.
У перший день повномасштабного російського вторгнення загинули три олені. А потім — шимпанзе, орангутанги, кенгуру, великі копитні тварини, птахи тощо. Обстрілами знищено близько 20 % тварин від загальної зооколекції. Війна забрала життя шести людей, які були з тваринами до останнього: доглядали за ними, годували й допомагали їх евакуйовувати. Кілька тисяч тварин удалося врятувати неймовірними зусиллями, що докладали як самі співробітники екопарку, так і волонтери міжнародних зоозахисних організацій. Найбільше тварин прихистили в харківському зоопарку й партнери екопарку в Полтаві, Києві, Одесі та Хмельницькому. Запропонували свою підтримку для хижаків і європейські зооцентри. Але, щойно на території зоозахисного комплексу стало безпечніше й тихіше, там почали розміновувати території, прибирати уламки й ремонтувати вольєри та службові приміщення.