Цікаве

10 питань про подкасти: історія, розвиток, платформи для прослуховування

today26.10.2023 1408

Background

Подкастинг став невіддільною частиною життя мільйонів слухачів по всьому світу. Люди насолоджуються улюбленими програмами під час прогулянок, поїздок на роботу, у спортзалі чи вдома. Проте є й ті, що досі не відкрили для себе цей формат контенту. Тож пропонуємо почати з нуля і розглянути основні питання про подкасти.

Що таке подкаст?

Подкаст – це серія аудіофайлів, які об’єднані певною ідеєю і поширюються в Інтернеті. Це розмовні програми, що можуть нагадувати радіошоу, лекцію, дебати, інтерв’ю або ж просто розмову. Кожен епізод подкасту може пропонувати певну тему або мати формат звичайної бесіди. Часто подкасти мають також відеоформат, але в такому випадку відео відіграє другорядну роль і не є обов’язковим для розуміння програми.

Подкастинг – це сфера діяльності людей, що створюють свій аудіопродукт (подкаст). Крім того, це процес підготовки та розповсюдження аудіофайлів за допомогою RSS-каналів (файли зі структурованими даними) для прослуховування на різних пристроях.

Подкастер або подкастерка – це автор/ка, подкасту.

Подкаст чи підкаст?

Досі часто можна почути слово «підкаст», адже це звучить більш звично в українській мові. Проте єдина правильна форма і вимова – це подкаст. Річ у тому, що сам термін podcast – це поєднання слів iPod (пристрій) та broadcast (трансляція).

Яка історія подкастингу?

Подкастингу передувало винайдення радіо та популяризація радіомовлення ще на початку XX століття, а також аудіоблогінг 80-х.

Наступним етапом стало те, що у вересні 2000 року виробник MP3-плеєрів, i2Go, запустив першу систему для завантаження і зберігання епізодичного контенту на ПК і мобільних пристроях. А з появою першого iPod це набуло популярності.

Поступово аудіоблогінг ставав більш доступним і дешевим як для творців, так і для слухачів.

І ось ми підходимо до виникнення самого терміну «подкаст». А ввів його в ужиток  журналіст The Guardian Бен Хаммерслі, поєднавши слова iPod і broadcast у своїй статті “Звукова революція”. Цей неологізм підхопили медіа, і термін прижився.

Рухаємося далі. У 2005 році Apple зібрали в iTunes Store 3000 подкастів і запропонували їх для безплатного прослуховування.

З того часу подкастинг поступово розвивався, з’являлися нові платформи, хостинги, каталоги та функціональні рішення для творців аудіопрограм.

Зараз це звичний формат контенту, що поширений у світі, в тому числі й в Україні.

А як щодо українського подкастингу?

Українські подкасти почали розвиватися зовсім недавно, проте активно набувають популярності в наш час. Особливий стрибок популярності відбувся у 2022 році, коли потрібно було найрізноманітнішими шляхами протидіяти ворожим російським наративам, віддалятися від російського медійного світу, розвиваючи власне середовище. До того ж з’явився відчутний інтерес до всього українського: мови, культури, літератури, музики, авторів.

Подкасти українською охоплюють різноманітні теми, включаючи новини, культуру, освіту, розваги, бізнес, науку тощо.

Чимало видань та радіо пропонують власні подкасти: Radio Skovoroda, Urban Space Radio, Радіо Аристократи, Радіо НВ, видання The Ukrainians, The Village Україна, Vertigo, Куншт та інші. Радіо «Накипіло» також пропонує слухачам цікаві і важливі матеріали у форматі подкастів.

Наші подкасти тут.

А у ще одній статті ми зібрали 103 подкасти українською про все на світі.

Чим подкаст відрізняється від радіопрограми?

Якщо радіопрограми ви можете слухати в прямому етері, то подкастинг дозволяє вам самостійно обирати що, коли і де слухати. Ви можете зупиняти запис, перемотувати, обирати сезон та епізод. Крім того, власний подкаст може створити кожен охочий. А от програми на радіо ведуть професійні журналісти.

До речі, варто сказати, що з переходом радіо в онлайн багато радіопрограм можна знайти в форматі подкастів і до того ж слухати на відповідних платформах.

Наприклад, всі епізоди програм від Радіо «Накипіло» ви можете переглянути (і переслухати ☝️) тут.

Які переваги аудіоконтенту?

Серед переваг подкасту можна виділити:

  • Доступність. Подкасти доступні для слухачів на різних платформах і пристроях – смартфонах, планшетах, комп’ютерах, портативних аудіопрогравачах.
  • Різноманітність контенту. Ви знайдете подкасти практично на будь-яку тему, що цікавить вас. Це можуть бути новини, освітні програми, розважальні передачі, інтерв’ю зі спеціалістами, аудіокниги та багато іншого.
  • Гнучкість розкладу. Ви можете слухати подкасти, коли вам зручно. Ви не обмежені годинами трансляції або телепрограмами. Вибирайте час, який вам підходить.
  • Глибше розкриття тем. Подкасти дозволяють авторам розглянути теми та події глибше, ніж це можливо в коротких новинах, соцмережах чи відео з чітким регламентом.
  • Зв’язок з авторами. Багато подкастерів підтримують активний контакт зі своїми слухачами через коментарі, соціальні мережі та електронну пошту. Це створює відчуття спільності та спільноти, дозволяє налагодити близький зв’язок між авторами та авдиторією.
  • Зручність прослуховування. Подкасти дозволяють слухачам займатися своїми справами під час прослуховування контенту. Ви можете слухати епізоди під час подорожей, в спортивних залах, під час приготування їжі тощо.
  • Вартість. Більшість подкастів доступні безкоштовно або частково безкоштовно. Подкастери часто пропонують ексклюзивний матеріал за платну підписку. Це потрібне для того, щоб можна було ефективніше розвивати проєкт чи власну справу.
  • Можливість самовираження. Подкасти дозволяють авторам та колективам виразити свої думки, ідеї та креативність через аудіоформат.

Що ж, не дивно, що цей формат набув популярності серед користувачів.

Де слухати подкасти?

До найпоширеніших платформ для прослуховування подкастів належать Spotufy, Apple Подкасти, Google Подкасти, SoundCloud.

  • Spotify – додаток для прослуховування музики і подкастів з усього світу. Програма доступна для завантаження на App Store, Google Play, Microsoft Sore. Отож додаток працює і на ПК, і на Android та iPhone. За даними Spotify, на платформі розміщено близько 5 млн подкастів.
  • Apple Подкасти – програма для прослуховування подкастів на пристроях Apple. За даними Podcast Industry Insights, на платформі опубліковано 2,6 млн подкастів та 87 млн епізодів. Проте 24% з цих подкастів мають лише 1 епізод, а 41% – 2 серії. До того ж лише 18% подкастів мали новий епізод за останні 90 днів. Найбільше програм стосуються навчання, духовності та соціокультурних тем.
  • Google Подкасти – ще одна програма для пошуку і прослуховування подкастів. Програмою користуються зазвичай на пристроях Android, проте вона також доступна на телефонах Apple, починаючи з iOS 12, та на інших пристроях з доступом до Інтернету.
  • SoundCloud — стримінговий сервіс для розповсюдження аудіо, належить SoundCloud Global Limited & Co. KG. Сервіс дозволяє своїм користувачам завантажувати, поширювати та ділитися аудіо. Також використовується як соціальна мережа.

Інші програми:

  • Podcast Addict
  • Pocket Casts
  • Castbox
  • Stitcher
  • Overcast

Також подкасти можна знайти в Youtube та сайтах авторів.

Всі перелічені платформи – це каталоги подкастів, тобто вони не зберігають самі файли програм, а лише презентують їх. Для зберігання епізодів та всіх даних існують хостинги. Серед популярних хостингів для подкастів можна виділити Anchor, Buzzsprout, Libsyn, Podbean, Transistor. Хостинг генерує RSS-файл (структурована форма даних), який надалі використовуються програмами-посередниками для відтворення аудіофайлів.

Статистика Apple Podcasts
Статистика Apple Podcasts. Дані з Podcast Industry Insights

Де слухати подкасти на Android?

Стандартна програма для прослуховування подкастів на Андроїд – це Google Подкасти. Проте ви також можете завантажити інші додатки: Spotify, SoundCloud, Podcast Addict, Pocket Casts, Castbox, Stitcher Також подкасти можна знайти в Youtube та на сайтах видавців.

Де слухати подкасти на iPhone?

Стандартною програмою для прослуховування подкастів на пристроях iOS є Apple Podcasts, яка зазвичай вже встановлена за замовчуванням. Також є багато інших додатків для прослуховування подкастів. Серед них Overcast, Pocket Casts, Stitcher, Castbox, Podbean та інші. Крім того, як і в випадку з Android, подкасти можна знайти в Youtube та на сайтах авторів.

Яке майбутнє подкастингу?

Майбутнє подкастів виглядає яскравим. Щороку з’являється понад 2 мільйони подкастів, і щодня їх відкриває ще більше людей.

За даними Edison Research, кількість людей, які регулярно слухають подкасти, зросла з 10 мільйонів у 2013 році до 15 мільйонів 2022 року. Якщо ця тенденція збережеться, ми повинні очікувати, що з часом значно більше людей стануть слухачами подкастів. А що більше людей слухатимуть, то більше людей захочуть створювати власні шоу та подкасти.

Український подкастинг також набирає обертів. І ми сподіваємося, що це тільки початок.

Written by: webvarta

Попередні записи

Подкасти українською мовою про культуру, літературу, психологію, життя

Цікаве

103 подкасти українською про все на світі

Здавалося б, подкасти пройшли свій пік популярності, проте в нашому медійному сегменті все тільки починається. Українські радіо та видання пропонують слухачам матеріал у аудіо-форматі, адже це зручно і не потребує такого залучення, як відео. Серед найбільш плідних творців та платформ, що пропонують подкасти українською, можна виділити Радіо «Накипіло», Radio Skovoroda, Urban Space Radio, Радіо Аристократи, Радіо НВ, видання The Ukrainians, The Village Україна, Vertigo, Куншт та інші. У 2023 році […]

today22.10.2023 8449

0%