Кожна дитина має право на родину Кирило Лукаш
Про різноманітні форми виховання дітей, що через обставини залишилися без батьківської опіки, говорили в прямому етері на Радіо «Накипіло».
З очільницею Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Іриною Туляковою ми говорили про реформу системи інституційного догляду й виховання дітей, основною метою якої є забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні, а не в інституційних закладах. Ідеться або про всиновлення дітей, або про сімейні форми виховання (опіку, названі сім’ї, ДБСТ, патронати). Це важливо, зокрема, для повернення евакуйованих за кордон і депортованих дітей, бо за законом вони мають повертатися саме в родини, а не в інституційні заклади (інтернати). Порушили також питання про те, як запобігати вилученню дітей із біологічних родин.
Ірина Тулякова наголосила: Харківщина посідає лідерські позиції за кількістю дітей, що зростають у сімейних формах виховання. Також наш регіон є лідером за кількістю патронатних кейсів.
Загалом в Україні є п’ять основних форм, як можна запропонувати дітям сім’ю: усиновлення, названа сім’я, велика названа сім’я, опіка / піклування, патронат над дитиною. Усі вони мають свої можливості й особливості. Докладніше про це можна дізнатися на сайті dity.gov.ua.
Про всі виклики, пов’язані із сімейними формами виховання дітей в Україні й під час війни, слухайте в нашому подкасті.