Колісне крісло, слухові апарати й тростина — це про нові можливості життя Володимир Носков
Як ветеранам війни безплатно отримати допоміжні засоби реабілітації? Це головне запитання свіжого епізоду подкасту «Пліч-о-пліч». Журналіст Володимир Носков зі своїми гостями розповів про суперпристрої і те, як отримати їх від держави, щоб людині з утратою мобільності, зору чи слуху було вільніше й комфортніше пересуватися, орієнтуватися, спілкуватися, обмінюватися інформацією, стежити за гігієною і вести хатній побут. Ветерани російсько-української війни, які дістали інвалідність, мають право на безоплатний доступ до асистивних технологій.
У комплекті побутової та оргтехніки ведучого Володимира Носкова є як традиційні (смартфон, ноутбук, пралка, праска й мікрохвильовка), так і дещо нестандартні (тростина білого кольору, тонометр, градусник і годинник із мовленнєвим супроводом) девайси. Ба навіть його айфон і комп’ютер мають спеціальні звукові програми. Річ у тім, що Володимир від народження незрячий, тому постійно користується допоміжними засобами реабілітації (скорочено — ДЗР).
Люди з певним типом захворювання, як-от із порушеннями опорно-рухового апарату, з ампутованими кінцівками, з повною або частковою втратою слуху чи зору, з інтелектуальними порушеннями, мають свої технічні засоби реабілітації. Широкому загалу вони малопомітні. А от жінкам і чоловікам із обмеженою функціональністю доводиться постійно послуговуватися спеціальними пристроями. Так їхнє життя стає більш безбар’єрним і комфортним. Багато що з реабілітаційних пристосувань може знадобитися і ветеранам із тяжкими пораненнями, травмою або важким захворюванням.
Чого таким людям хочеться найбільше? Бути вільними від надмірної опіки рідних, працювати, займатися спортом, бути помічниками в родині — для цього якраз і потрібні реабілітаційні допоміжні засоби.
Як повідомили в Українському ветеранському фонді, учасники бойових дій і ветерани війни можуть отримати безплатні засоби реабілітації та речі, призначені для задоволення потреб людей з інвалідністю.
Воїни, які бажають самостійно придбати ДЗР відповідно до медичних показань, можуть отримати компенсацію у межах граничних цін, затверджених Міністерством соціальної політики України.
Тож у подкасті «Пліч-о-пліч» з’ясовували, як ветеранові з порушеннями здоров’я безплатно отримати засоби реабілітації або компенсацію за них, які документи потрібні для цього й хто може бути його порадником у цій справі.
Нас консультував Ігор Шрамко — юрист громадської організації «Харківська асоціація незрячих юристів» і тренер реабілітаційних таборів для ветеранів, які повністю втратили зір на війні, що їх проводить громадська спілка «Сучасний погляд». Пан Ігор утратив зір у дитинстві, а тому не тільки розповідає ветеранам про українське законодавство й урядові постанови, присвячені соціальним питанням, але й ділиться власним життєвим досвідом: що йому допомагало вийти з темряви на рівень повноцінного життя успішної незрячої людини.
Більшість бійців уперше починають користуватися реабілітаційними девайсами, тільки-но потрапляють до військового шпиталю. Найелементарніші — це милиці, палиця для ходьби, ходунки, ортопедичні вироби, як-от ортези, і колісні крісла. Михайло Сидорчук — якраз той фахівець (фізичний терапевт і ерготерапевт), який у харківському шпиталі знайомить поранених військовослужбовців з асистивними технологіями й пояснює, як ними користуватися.
Для активних людей з інвалідністю допоміжні засоби реабілітації стали невіддільною частиною успішного життя. Сподіваємося, що ветерани й ветеранки, слухаючи наш подкаст, відкриють для себе нові можливості завдяки супердевайсам, які дають змогу робити те, що здавалося уже неможливим. Відкривайте життя у новий спосіб!