Відновлення і реставрація пошкодженої частини будівлі Держпрому — це не про швидко

today04.11.2024 1

У понеділок, 28 жовтня, російські війська влучили авіабомбою у будівлю-символ Харкова — Держпром. О дев’ятій годині вечора армія агресора атакувала центральну частину міста авіаційними бомбами. Одна з них улучила в Будинок державної промисловості — пам’ятку національного значення.

Попередньо, за даними обласної прокуратури, для обстрілу ворог використав ФАБ-500. Це вже не перший випадок пошкодження будівель Держпрому під час війни, однак цього разу наслідки серйозніші. Якщо раніше (1 березня 2022 року, 2 січня 2024 року) вибуховою силою вичавлювало вікна, то цього разу пошкоджено частину будівлі сьомого під’їзду.

Авіабомба влучила в дах тієї частини будівлі, що виходить у бік проспекту Незалежності. Пробила залізобетонний дах, розтрощивши вікна й підлогу третього поверху. Бомба влучила в один із кабінетів Господарського суду Харківської області, розташованого в цьому крилі. На фотографіях пресслужби обладміністрації бачимо зруйновану обстанову кабінету й українську символіку: герб України, прапор і булаву.

Пожежу, яка спалахнула після вибуху, швидко загасили. З боку, де стався вибух, десятки (якщо не сотні) вибитих вікон.

Господарський суд Харківської області 29 жовтня відклав засідання. Пресслужба суду повідомила, що в наступні дні, поки триватиме прибирання, засідання відбуватимуться у режимі відеоконференцій без присутності сторін.

Уся решта будівлі суттєво не постраждала. Також цього тижня скасовано всі заходи галереї «Мистецтво Слобожанщини».

Окрім того, вибуховою силою пошкоджено щонайменше сотню вікон у Північному корпусі Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна й корпуси в обласній лікарні.

Будівлю Держпрому, перший 13-поверховий хмарочос совєцької України, звели у 1920-ті роки в стилі конструктивізму. 2018 року Кабінет Міністрів вніс її до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як об’єкт культурної спадщини національного значення.

Держпром також увійшов до попереднього списку світової спадщини ЮНЕСКО. У 2023 році організація внесла його та ще дев’ятнадцять українських об’єктів до списку культурних цінностей, які перебувають під посиленим захистом.

У Харківській обласній військовій адміністрації сподіваються на серйозну підтримку з боку ЮНЕСКО у відновленні пошкодженої частини будівлі Держпрому. Уже тривають переговори з міжнародними партнерами про гроші на ремонтно-реставраційні роботи. Наразі майстри, що обслуговують Держпром, займаються консервацією: закривають вибиті вікна OSB-панелями.

У спеціальному випуску ранкового подкасту ми дізнавалися, у якому нині стані пошкоджена частина сьомого під’їзду будівлі Держпрому, про документування злочину російського ворога проти легендарної будівлі, про те, які ремонтно-реставраційні роботи потрібно буде зробити.

Сьогодні в гостях у ведучого Володимира Носкова були: заступник директора департаменту культури й туризму Олександр Костін, співзасновник організації «Платформа урбаністичного розвитку» й артпростору Bursa, архітектор-реставратор й один із ініціаторів групи оперативного реагування на пошкодження росією об’єктів культурної спадщини Віктор Дворніков, а також архітекторка-реставраторка, що практикує, пам’яткоохоронниця, членкиня консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при департаменті культури й туризму ХОВА та членкиня ініціативної групи SaveKharkiv Катерина Кублицька.

Також послухали в етері звукового листа з Німеччини від Ольги Швиденко — пам’яткознавиці та членкині організації ІКОМОС України. Пані Ольга разом зі Світланою Боярчук підготувала документи для номінації Держпрому до попереднього списку світової спадщини ЮНЕСКО.

0%