Цікаве

Незалежність закупівельних агентств Міноборони треба зберегти — кандидат у члени Громради при МО Соловйов

today08.01.2025 55

Background

Понад 100 тисяч людей взяли участь у голосуванні за членів Громадської антикорупційної ради при Міноборони України. За попередніми даними, у п’ятірці лідерів за кількістю голосів — харків’янин Микита Соловйов. Всього до ради увійдуть 15 членів. 

В етері Радіо «Накипіло» Соловйов розповів про важелі цього органу та одну з перших задач, за яку має взятися її новий склад.

«Під ялинку, як-то кажуть, Міноборони прийняло рішення, яке суттєво зменшує незалежність обох агенцій закупівель. У нас є дві агенції — Агенція оборони закупівель, через яку купуються усі летальні вироби, і Державний оператор тилу, який закуповує нелетальні засоби. У цих агенціях вибудовується система контролю і вирішується питання за процедурою, а не «Васі або Степану ми надамо замовлення», — пояснив Соловйов.  

За його інформацією, Міноборони «не дуже задоволено цим фактом» і повноваження «крок за кроком намагаються відібрати».       

«Були прийняті зміни до положення про обидві агенції, які не зовсім нанівець, але дуже великою мірою нищать незалежність цих агенцій. Мовляв, ви робите, що хочете, але ми будь-якої миті можемо зробити або через вашу голову, або можемо будь-яку закупівлю висмикнути на себе і залучити ще третьою особою у підписанні або непідписанні. Або, чого зараз немає — [з’явиться] можливість у міністра зняти директора будь-якої з цих агенцій. А якщо чиновник може звільнити, то це дуже великий важіль впливу», — сказав Соловйов.  

Він висловив сподівання, що Громадська антикорупційна рада почне працювати до моменту, коли зміни стануть чинними. 

«Бо в іншому випадку, якщо ми не встигнемо, процедура скасування займе значно більше часу і причинить значно більше болю усім», — сказав Соловйов.  

Кандидат у члени Громадської ради назвав ключові можливості антикорупційної ради, серед яких доступ до інформації (за виключенням тієї, що стосується державної таємниці), можливість запитів до будь-якого департаменту або представника Міноборони, які є обов’язковими до виконання, а також участь у розробці правил та процедур в МО. 

Чому обрання Громради важливе — думки харків’ян

Військовослужбовець і депутат Харківської міськради Ігор Пушкарьов напередодні опублікував у Facebook фото зі списком кандидатів у Громадську раду, яких підтримує, наголосивши, що військові не можуть залишатися осторонь процесів, які відбуваються у МОУ. 

У коментарі Радіо «Накипіло» Пушкарьов сказав: «Достатньо людей — пристосуванців. Вони використовують гранти не на якісь по-справжньому потрібні справи, а в корисливих цілях. Ми, військовослужбовці, як ніхто інший, розуміємо важливість усіх процесів, що відбуваються у Міноборони, бо це безпосередньо стосується нас. Це постачання, їжа, засоби ураження та все інше. Наші представники могли б підказати, що є першочерговим. Я впевнений, це вплинуло б на результатах бойових дій».

Наталія Зубар, голова Правління громадської організації «Інформаційний центр „Майдан Моніторинг“», каже, що «традиційно мало вірить в громадські ради» через відсутність реального впливу такого дорадчого органу. Водночас у випадку з Міноборони — це питання власної безпеки, зазначила вона. 

«Зараз війна. І від наявності зброї, від її постачання, від її якості залежить наше життя. Тому ця рада має працювати. Я особисто зацікавлена власною безпекою в тому, щоб ця рада працювала. Ті всі люди, яких я знаю, [кандидати] — це військові волонтери, які давно цим займаються. Їм відомі реальні проблеми, вони представляють абсолютно реальні організації, реальних людей і реальних військових, які теж зацікавлені в тому, щоб Міністерство оборони нормально працювало», — відзначила вона.  

Нагадаємо, 7 січня відбулося голосування за кандидатів до Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України. Як повідомили у міністерстві, у конкурсі взяли участь 40 кандидатів від 19 громадських організацій. Переобрати склад мали ще у квітні 2024. 26 грудня МОУ відклало голосування на 7 січня 2025 року через технічний збій. 7 січня відбулася DDoS-атака, але голосування відбулося. Результати оприлюднять протягом п’яти робочих днів. 

За попередніми неофіційними результатами, які опублікувала журналістка, членкиня попереднього складу Громради і одна з кандидаток у нинішню Тетяна Ніколаєнко, найбільше голосів отримав ветеран Юрій Гудименко (понад 65 тис. голосів), на другому місці — Тетяна Ніколаєнко із понад 43 тис. голосів. Микита Соловйов — на четвертому місці. Всього до складу Громради увійдуть 15 людей.

Written by: Доманська Анна

Попередні записи

Цікаве

Навіщо транспорту Харкова єдиний колірний стандарт — інтерв’ю з ініціатором оновлення Володимиром Матясом

Червоний колір може стати основним у колірній гамі харківського транспорту. Ідею приведення до єдиного колірного стандарту поїздів у метро, трамваїв та тролейбусів 6 січня озвучили у Харківській міській раді. Тоді ж показали перший приклад — поїзд метро, перефарбований у червоно-сірий тон. Харків’яни, які звикли до зелених і синіх відтінків на транспорті, обговорюють ініціативу в соцмережах. Хтось підтримує зміни, а комусь до вподоби колишня палітра. Дехто взагалі вбачає у змінах «російський […]

today08.01.2025 45

0%