«Жодний авторитет не дає права чинити насильства»: харківський театр висловився на підтримку жертв сексуальних домагань
today06.02.2025 о 17:10 69
Харківський незалежний театр «Нафта» долучився до українських театрів, які висловили публічну підтримку потерпілим від сексуального насильства й гарасменту.
Так у театрі відреагували на ситуацію, що склалася у Київському національному університеті театру, кіно та телебачення імені Івана Карпенка-Карого, де студентка заявила про домагання від викладача.
«Жодний авторитет не дає права чинити ані психологічного, ані фізичного насилля над твоїми працівниками, партнерами, акторами, акторками. Тож я абсолютно підтримую усіх постраждалих від будь-яких форм насилля, зокрема, у театрі. І вважаю, що ми як суспільство маємо набувати усвідомленості й відповідальності в цій сфері», — сказала в етері Радіо «Накипіло» режисерка й акторка театру «Нафта» Ніна Хижна.
Вона наголосила, що замовчування таких фактів неприпустиме та шкодить усім.
«Винуватців потрібно назвати. І ця історія є настільки поширеною і нормалізованою у нашій культурі, що ми всіма можливими способами маємо порушити цю культуру замовчування і толерування насильства», — прокоментувала режисерка.
Колишня студентка в Харкові висловилася про викладача
Про порушення приватних кордонів із боку викладача, який помер 2020 року, днями у фейсбуку написала колишня студентка Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського.
«Часті пропозиції студенткам роздягнутися на сцені чи в аудиторії під час показів, щоб “раскрепоститься, тело — это всего лишь инструмент” (підкреслю, що не всі на той момент були повнолітні). І якщо на сцені це було нібито корисно для професії, бо під таким кутом це подавалося, що це про свободу й сміливість, й актори мають бути готові виконувати будь-які завдання режисерів, то чого саме мене мали навчити лапання за сідниці, постійні спроби поцілувати в губи, міцне тримання мене за руку (щоби зменшити шанси на супротив), притискання до себе, обійми, викликання зайвий раз на катедру?» — поділилася колишня студентка.
Керівництво вишу закликало студентів не замовчувати фактів сексуального та морального насильства, повідомляти про це кураторів курсів і на психологічну скриньку.
«Адміністрація Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського робить усе можливе для створення психологічно безпечного середовища для навчання і творчості. Ми завжди виступали за взаємоповагу й недопущення випадків гарасменту, булінгу, неетичної поведінки всіма учасниками освітнього процесу», — ідеться у заяві вишу у фейсбуку.
Чи розслідують такі факти
Сексуальне насильство під час навчання чи на робочому місці стається через його толерування у суспільстві, сказала в етері Радіо «Накипіло» віцепрезидентка громадської організації «Ла Страда — Україна» Марина Легенька.
На її переконання, частина жінок, які зазнавали гарасменту, могли й не визнати, що з ними це сталося.
«Я впевнена, що тільки частина жінок зрозуміла, що те, що з ними відбувалося у вишах, на робочому місці, у транспорті, що це були саме сексуальні домагання, а не “залицяння”. Це справді про те, що, якщо це відбувається не зі мною, краще я мовчатиму, щоб не нашкодити собі. Або просто незнання, як на це можна відреагувати, якщо це відбувається із сусідкою по аудиторії, чи одногрупницею, чи однокурсницею. Тому, на жаль, справді такий досвід є. Це досвід страху кривдника й страху нашкодити собі ще більше», — пояснила вона.
За її словами, факти сексуальних домагань розслідують.
«Є доведені факти, їх не так багато, як хотілося б, порівнюючи з кількістю звернень. Окрему норму, яка передбачає відповідальність саме за сексуальне домагання [як адмінпорушення], ми маємо зовсім свіжу. І я не можу сказати, яка ще судова практика. [До цього] поліція реагувала абсолютно по-різному. Починаючи від “хуліганства”, якщо ми говорили про факт сексуальних домагань, який не пов’язаний із доторками, не пов’язаний із фізичними діями, то ми могли говорити про факт “хуліганства”, що абсолютно неприпустимо, і закінчуючи кримінальною відповідальністю за сексуальне насильство», — прокоментувала вона.
«Але це в тому разі, якщо справді були прямі дії сексуального характеру, як-от доторки, особливо статевих органів, тоді вже можна говорити зовсім про інше. Відповідальність була, але була вона абсолютно за різними статтями і без розуміння загалом, що таке сексуальні домагання і як на них належно реагувати», — додала Марина Легенька.
Віцепрезидентка ГО «Ла Страда — Україна» також зазначила, що для запобігання гарасменту в освіті кожен навчальний заклад повинен мати політику протидії сексуальним домаганням.
19 грудня 2024 року набув чинності Закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами». КУпАП доповнили новою статтею 173-7 «Сексуальне домагання». Стягнення за цією статтею — від штрафу до адміністративного арешту на п’ятнадцять діб.
На території Ізюму є укриття, проте встигнути сховатися і захиститися від балістичної ракети майже неможливо, зазначив заступник ізюмського міського голови Володимир Мацокін. Так він прокоментував питання укриттів в Ізюмі в етері Радіо «Накипіло» п’ятого лютого. «В Ізюм найчастіше прилітають дрони й “Іскандери”. “Іскандери”, принаймні цей [четвертого лютого] прилетів за одну хвилину після оголошення тривоги. І це треба також ураховувати. По місту встановлено мобільні сховища, вони є на території лікарні, по […]