Тексти

Нові вимоги до дистанційної освіти можуть призвести до скорочення вчителів на Харківщині, — нардеп 

today19.03.2025 о 14:19 12415

Тло

Народний депутат України з Харківщини Павло Сушко вважає, що нові вимоги МОН до дистанційної освіти щодо мінімальної кількості дітей у класах можуть стати причиною скорочення вчителів. 

Про це нардеп розповів в етері Радіо «Накипіло».   

«Не розумію логіки, для чого це робиться. Або вони (МОН — Ред.) справді не розуміють, або це якийсь свідомий саботаж. Тому що коли діти повернуться після перемоги, після того, як настане мир, то шкіл уже не залишиться, куди повертатися. У сільській місцевості це точно», — зазначив Павло Сушко. 

Заступник голови Харківської обласної організації профспілки працівників освіти й науки України Сергій Борисенко зауважив, що, за попередніми оцінками, під закриття можуть потрапити від половини до двох третин загальноосвітніх закладів області.

«Нині, на жаль, у більшості шкіл по одному класу в паралелі. Для повноцінної роботи школи треба щонайменше 220–240 учнів. Якщо в класі навчається 20 дітей, з яких десять перебувають у Харкові, а десять — в іншому закладі, то для створення повноцінного класу на 20 дітей нам треба об’єднати дві школи разом. Тобто щонайменше половину шкіл закриють. Але міністерство каже, що нічого закриватися не буде. Тому що міністерство не використовує терміна “закриття шкіл”, міністерство використовує термін “зупинення роботи школи”», — пояснив Сергій Борисенко в етері Радіо «Накипіло».

На його думку, проблеми переходу з дистанційної освіти на освіту офлайн не може вирішити будівництво підземних шкіл та сховищ. Борисенко зазначив, що в Харкові налічується приблизно 50–53 тисячі учнів, з яких у підземній школі навчається майже 2,5–3 тисячі. 

Сергій Борисенко додав, що на вісім місяців на Харківську область передбачено освітню субвенцію у розмірі 1 мільярда 400 тисяч гривень. За його прогнозами, після відрахування дітей Харківщина втратить майже пів мільярда гривень цієї субвенції.

«Утрата цих грошей буде ударом не тільки по вчителях і дітях. Адже 30 % цієї суми надходить до місцевих бюджетів. Тобто відрахування дітей вплине і на надходження до місцевих бюджетів», — пояснив він. 

Народний депутат Павло Сушко зауважив, що в регіонах України, де безпекова ситуація та відсутність укриттів не дають змоги навчатися офлайн, єдина можливість продовжити навчання — це дистанційна освіта.

На його думку, поки є вдосталь часу, щоби скасувати наказ МОН. 

«Наказ не може бути вищим за закон. Згідно із законом у класах може бути п’ять учнів. Міністерство в наказі передбачило двадцять. Не знаю, як це можливо. Будемо звертатися до суду, щоби скасувати наказ. У робочому порядку внесемо зміни до наказу», — підсумував він. 

Поки він планує створити колективне звернення народних депутатів із Харківщини до Міносвіти та Кабінету Міністрів. 

Що кажуть у Міносвіти

На запит Радіо «Накипіло» в Міністерстві освіти відповіли, що вчителі, яких звільнять унаслідок перегляду мережі дистанційних шкіл, зможуть знайти роботу в іншій школі за місцем свого перебування, викладати дистанційно в іншій школі або ж приєднатися до кадрового резерву.  

«Найближчим часом МОН повідомить про можливості цього інструменту для вивільнених учителів», — ідеться у відповіді на запит.  

У МОН зауважили, що в політиці «Школи офлайн» передбачено запобіжники, щоби зберегти доступ дітей до української освіти: якщо жодна школа громади не може функціонувати через недобір учнів, засновник визначає одну найбільш спроможну школу, яка працюватиме без дотримання оновлених вимог до наповнюваності. 

«Так само є можливість відкривати один клас на громаду з будь-якою кількістю учнів, навіть якщо їх менш ніж двадцять. Наприклад, у громаді є три школи. В одній із них відкрили класи з п’ятого по одинадцятий по 20 осіб, у другій — із другого по дев’ятий по 20 осіб, у третій — теж із другого по дев’ятий по 20 осіб, а учнів першого класу в жодній школі громади не набирається двадцять. У такому разі відкривається перший клас у другій або третій школі з тією кількістю учнів, які є в громаді, навіть якщо їх менше двадцяти», — пояснили в МОН. 

Нагадаємо, Міністерство освіти та науки України затвердило наказ № 1112 «Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні». Як стверджують у МОН, цей наказ визначає умови для повернення якомога більшої кількості учнів до очного навчання за наявності укриттів і вимоги для функціонування дистанційних класів. Цей документ передбачає, що з 1 вересня 2025 року мінімальна кількість учнів у дистанційному класі становитиме 20 осіб.

Слухайте інтерв’ю повністю у програмі «Накипіло з Володимиром Носковим».

Фото: EPA / UPG

Як доєднатися до спільноти «Накипіло»

Попередня публікація

Тексти

Американські волонтери передали автівку для медзакладу на Харківщині

Американські волонтери Даг і Ліза Тумінелло вперше відвідали Харків, щоб особисто передати допомогу регіону. Під час свого шостого візиту в Україну вони надали автомобіль для лікарні в Балаклійській громаді. Про підтримку Харківщини, допомогу прифронтовим лікарням і стабілізаційним пунктам волонтери розповіли в етері Радіо «Накипіло». «Наша організація займається тим, що підтримує прифронтові лікарні й надає допомогу стабілізаційним пунктам. Зокрема, ми привезли швидку, яка поїде працювати на Балаклійський напрямок. І ми вже […]

today19.03.2025 56

0%