«Власні потужності сильно обмежені»: що з газовидобутком в Україні та на Харківщині після російських атак
today08.04.2025 о 13:09 34
Для забезпечення газом у 2025 році Україні потрібно імпортувати щонайменше 4,5 мільярда кубометрів газу.
Про обмеженість внутрішніх ресурсів із газовидобування через масовані атаки росіян на газовидобувну інфраструктуру, які ворог активізував у січні — лютому 2025 року, в етері Радіо «Накипіло» розповів директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.
«Звісно, відбувається відновлення. Ми потребуємо газу, споживачі потребують газу. Буде наступний опалювальний сезон, ми це розуміємо, що зима прийде й опалення потрібне. Так само ми розуміємо, що для того, щоби спокійно та захищено почуватися з погляду наявності газу наступного року, потрібно закачати щонайменше 4,5 мільярда кубометрів газу імпортованого. Тому що наші власні потужності нині сильно обмежені через ці атаки, ми не зможемо самі видобути потрібну кількість газу», — наголосив він.
За словами експерта, російський агресор сфокусувався на ударах по газоочисних та газокомпресорних установках.
«Від січня-лютого почалися дуже інтенсивні, сфокусовані атаки. Головна проблема для нас, що вони знищують газоочисні й газокомпресорні установки, які відповідають саме за те, щоб український газ потрапив до українського ж споживача. Тому що газ, який виходить безпосередньо зі свердловини, брудний та вологий, він не того тиску, який має іти по власне газогону. Тому ці установки доочищають газ, роблять його таким, яким він має бути безпосередньо доставлений споживачам, і приводять його до того тиску, з яким він уже йде по трубах, транспортується. От саме по таких установках завдають абсолютно більшості ударів», — пояснив Олександр Харченко.
Ресурси для захисту таких об’єктів, за спостереженнями директора Центру дослідження енергетики, обмежені.
«В експертному середовищі про потребу захисту таких об’єктів теж постійно говорили, але, на жаль, ресурсів на те, щоб захищати все відразу, просто фізично бракує. Щоб побудувати потрібні фортифікації, щоб побудувати потрібний фізичний захист, доводиться витрачати досить багато ресурсів: це коштує грошей, це потребує часу, як і створення відповідних запасів обладнання. З одного боку, забракло ресурсів; з іншого — схоже, що керівництво Нафтогазу й Міністерство енергетики, які за це відповідають, справді не приділили саме цьому напряму потрібну увагу», — сказав він.
Експерт зазначив, що найбільших збитків від ворожих атак зазнають газові мережі НАК «Нафтогаз», яка володіє найбільшою частиною такої інфраструктури в Україні. Понад 78 % видобутку газу в Україні здійснюють дочірні компанії НАК «Нафтогаз»: «Укргазвидобування» та «Укрнафта».
Традиційні родовища та нові технології
Олександр Харченко розповів, що традиційні родовища у східному газоносному регіоні України виснажено.
«Тому вони поступово знижуватимуть видобуток. Але водночас геологи майже впевнені (це ніколи не можна сказати на 100 %), що під традиційними родовищами трохи глибше на території і Шебелинки, і навколишніх Юльївки та інших родовищ є інші поклади газу, які дуже схожі на ті, що є в Сполучених Штатах Америки, у таких штатах, як Техас і Луїзіана», — розповів він.
Директор Центру дослідження енергетики припустив, що розроблення цих родовищ дасть змогу не тільки забезпечити газом Україну, але й частково імпортувати його.
«На глибині на кілометр-півтора глибше, ніж наші традиційні родовища, звідки ми видобували, лежить інший газ. Для його видобутку потрібні геть інші технології, ніж ті, які ми в Україні знаємо й уміємо застосовувати. Саме тому я кажу про приватних інвесторів і залучення іноземних технологій. Тому що газовики Техасу та Луїзіани дуже добре знають, як такий газ видобувати: як бурити горизонтальні свердловини, як робити їх багато та швидко. Це те, чим вони володіють, і це те, що нам треба залучити, щоб у перспективі трьох-п’яти років збільшити виробництво українського газу перш за все ще раз саме в цих східних областях: Харківській, частково Полтавській і Сумській. Так, щоб і повністю покривати потреби України, і, можливо, навіть щось імпортувати», — підсумував він.
Наявність дефіциту газу 26 березня на засіданні Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Верховної Ради підтвердив член правління і комерційний директор групи «Нафтогаз» Дмитро Абрамович. За його словами, Нафтогаз уже імпортував у лютому — березні майже 800 мільйонів кубічних метрів газу і контрактує поставки на квітень, травень та наступні місяці.
«Ми не зупиняємося, розуміючи що на 1 листопада поточного року, якщо хочемо вийти на показники балансу, співставні з торішніми, потрібно 4,5–4,6 мільярда кубічних метрів газу», — сказав Абрамович.
Приміщення Харківського літературного музею сьомого квітня закрили на ремонт, щоб усунути наслідки російського обстрілу, що стався першого березня. Як розповіла Радіо «Накипіло» директорка музею Тетяна Пилипчук, ремонт починають на першому поверсі, він триватиме щонайменше місяць. На цей час працівники Літмузею убезпечили власну колекцію. Відновлення приміщень буде поступовим. «Нині ми частково отримуємо невеликі гранти й у міру отримання грошей хочемо зробити ремонт у музеї повністю, тому що там тріщини пішли по всьому […]