Через брак фінансування у Харкові можуть зупинити астрономічні дослідження, які свого часу розпочав український астроном Микола Барабашов.
Про це в етері Радіо «Накипіло» розповів провідний науковий співробітник Національного державного інституту астрономії Харківського національного університету імені Каразіна, кандидат фізико-математичних наук Віктор Корохін.
«Ми не стоїмо на краю прірви, ми летимо», — сказав науковець.
За його словами, кожні три роки інститут подає запит на фінансування, який розглядає експертна рада при Міністерстві освіти України. Для наукових співробітників фінансування МОН — це основний заробіток.
«Це проблема фінансування. Для співробітників інституту — це основна робота. На відміну від викладачів на кафедрах, у яких є учбове навантаження, і вони мають гроші за викладання, а наукові конкурси — додатковий підробіток. Для нас це стовідсоткове фінансування. Якщо ми програємо конкурс, інститут залишається без фінансування. Ми в цьому році подали на конкурс чотири проєкти. З чотирьох не пройшло жодного проєкту», — пояснив Віктор Корохін.
За його даними, на конкурс в МОН загалом надійшло близько 700 проєктів, з яких фінансування отримали 130, зокрема лише чотири з 24 проєктів університету Каразіна.
«У минулі роки подавалися 750-800 проєктів, отримувало фінансування близько 700. Тобто success rate близько 80 %. Бо це фундаментальне дослідження… Ми зараз продовжуємо дослідження, яке розпочав наш відомий харківець Микола Павлович Барабашов. Фундаментальну науку повинна держава фінансувати. Фундаментальна наука — це як фундамент для будівлі», — відзначив астроном.
На допис Віктора Корохіна у Facebook відреагував заступник міністра освіти та науки Денис Курбатов. За словами Курбатова, МОН у ручному режимі не розподіляє фінансування.
«Є конкурс, який дійсно конкурентний, ~19% success rate, і відповідно 80% проєктів фінансування не отримують, буде більше коштів платників податків, можна буде говорити про покращення цього показника. Для демпфування цього явища, оскільки дійсно не завжди вченим вдається виграти конкурс, з 2023 року ми відновили базове фінансування наукової діяльності ЗВО за результатами атестації. У ХНУ Каразіна на природничий напрям у 2025 році є 9,5 млн. Ми говорили з керівництвом університету, що важливо за рахунок цих коштів підтримати сильні наукові школи, які не змогли отримати фінансування на конкурсній основі», — прокоментував заступник міністра.
Слухайте інтерв’ю повністю в програмі “Накипіло з Філіппом Диканем”.
Як доєднатися до спільноти «Накипіло»
Фото: planetarium-kharkov.org