Тексти

«Доводиться діяти наосліп»: як харківський військовий шпиталь залишився без томографа

today18.05.2025 о 22:49 76

Тло

Щодоби військовий шпиталь у Харкові проводив комп’ютерну томографію для пацієнтів, які потребують точної діагностики. Після того, як цього тижня останній томограф вийшов з ладу, частину пацієнтів, стан яких дозволяє, вимушені направляти до інших харківських лікарень. Це додаткове навантаження на комунальні заклади, незручність для військових лікарів, які діють за своїми інструкціями, та пацієнтів, щодо яких, зокрема, встановлюють стан придатності для подальшої служби. Як у таких умовах допомагають тим, кого транспортувати не можна, та чому гроші на томограф збирають усім миром, Радіо «Накипіло» прокоментував Олександр Ясинський, начальник клініки компʼютерної та променевої діагностики Військово-медичного клінічного центру Північного регіону.

Пане Олександре, в якій ситуації зараз опинилися тяжкопоранені, котрих привозять із передової?

Комп’ютерна томографія стала невіддільною частиною діагностичного процесу, тому, якщо привозять тяжких хворих або поранених, їх передусім везуть на комп’ютерну томографію, щоб оцінити стан, ступінь поранення, встановити кількість уламків, де вони. Відразу є можливість у хірургів і травматологів повністю оцінити стан пацієнта, запланувати подальший хід лікування — або це невідкладна операція, або можна ще почекати та підготувати пацієнта.

Коли склалася така складна ситуація з апаратурою, лікування, діагностика стали дуже важкою проблемою. Хірургам, травматологам доводиться діяти наосліп. Ми намагаємося замінити комп’ютерну томографію іншими дослідженнями (ультразвуковим дослідженням, рентген-дослідженнями), але це не дає повноти інформації.

Витрачається набагато більше часу, наскільки я можу припустити.

Так, кожна хвилина дуже важлива. Якнайшвидше надати допомогу — від цього залежить життя.

Фото: Шпиталь Харків/Facebook

У середньому за добу скільки пацієнтів проходить через КТ за одну зміну?

Згідно з керівними документами МОЗ, на одну робочу зміну, на один апарат КТ, повинно виконуватися вісім досліджень, тобто вісім пацієнтів за зміну. Це шість годин. А у нас на комп’ютерній томографії проходить значно більше.

Що говорять технічні спеціалісти? Томограф можна відремонтувати? Чи хоча б зробити так, щоб він попрацював деякий час, допоки не вирішиться питання із придбанням нового? Чи це вже остаточна несправність?

Щоб проводити таку велику кількість досліджень, у нас повинно бути два-три томографи, які будуть працювати одночасно. Один у нас вийшов з ладу пару тижнів тому, згоріла рентгенівська трубка на ньому. І ось останній томограф, який залишався, на ньому також вийшла з ладу рентгенівська трубка. Інженери приїжджали, провели повну діагностику і з’ясувалося, що по їх стандартах рентгенівська трубка з таким навантаженням відпрацювала вже всі заявлені нормативи. Вже проходять анодно-катодні пробої на рентгенівській трубці. І ми не в змозі на цьому апараті вже проводити всю палітру цих досліджень. Так, можна починити цей томограф, але дуже вартісна заміна рентгенівської трубки та ще декількох вузлів, які не такі коштовні, але теж дуже важливі.

Пане Олександре, журналісти звернулися до Харківської обласної військової адміністрації із запитанням про томограф. Там говорять, що військовий шпиталь може комунікувати із обласними лікарнями, медзакладами у місті. Чи готові медзаклади Харкова витримати потік на їхні томографи, враховуючи те, що у них є свої пацієнти? І до того ж, наскільки я розумію, специфіка травм і поранень військових потребує певних знань для фахівців, які працюють на томографах. Чи це вирішення?

Коли така ситуація сталася, то наше керівництво зв’язалося з керівництвом лікарень Харкова, і декілька лікарень — дуже їм велика вдячність — пішли нам на допомогу і прийняли 20-25 пацієнтів на добу таких, що не потребують невідкладної діагностики. Але ж великий потік ще таких пацієнтів, які, наприклад, проходять військово-лікарську експертизу після поранень, проведення реабілітації або відпустки. Потрібно оцінити їхню ступінь придатності до військової служби. Ми направляємо зараз в лікарні Харкова, але доводиться їх все одно оцінювати нашим спеціалістам, тому що, як ви правильно зрозуміли проблему, є військова специфіка, специфіка оцінювання придатності до військової служби, оцінювання згідно з керівними документами. Це дуже специфічна робота. У нас вже є підготовлені спеціалісти, які працюють роками з цим.

І частина тих, кому ви проводите діагностику, не можуть чекати, поки їх повезуть до одної лікарні, другої, третьої, а потім назад до вас повернуть.

Так, те, що я сказав, стосується пацієнтів, яким час не дуже важливий. Грубо кажучи, це амбулаторні пацієнти, яким вже провели курси лікування, діагностики. А от ті, які привозять нам, грубо кажучи, з передових хірургічних груп, з поля боя, там час дуже важливий і у нас немає змоги його возити по різних лікарнях міста. Були вже такі ситуацію, ми намагалися таку схему застосувати, але виходило, що на це навіть якщо все робити дуже швидко, проходило дві-три години. А так, якщо це все на місці, то ми проводимо у лічені хвилини все.

Я так розумію, що ваша проблема відома Командуванню медичних сил Збройних сил України. Можливо, вам відомо, що зараз пропрацьовується, чи виділятимуть кошти з кошторису державного, терміново оголосять тендер на придбання нового?

Стосовно ремонту наявного одного томографа, який ще можливо починити, то, як мені відомо, так, планується виділяти якісь додаткові кошти, але це дуже велика сума і вона проходить певні узгодження, зміни до бюджетів. Але, як ви знаєте, наш шпиталь попросив допомоги волонтерів, зараз Фонд Сергія Притули допомагає нам збирати на новий томограф, щоб ми мали змогу працювати, як я вам і говорив, з таким великим навантаженням нам потрібно два-три томографи, які будуть працювати цілодобово.

А вартість одного томографа — 30 млн грн?

Так, це не якась остання модель. Від 28 млн до 30 млн грн коштує в середньому томограф, це середня модель, яка дозволяє виконувати, що для нас важливо, дуже швидко ці дослідження і весь спектр досліджень з використанням контрастних речовин, тому що нам привозять з пораненням судин, судин шиї, судин магістральних, судин кінцівок. І дуже важливо також знайти пошкоджені ділянки судин в найкоротший термін.

З якої країни потрібно привезти цей апарат? Як довго це може тривати? Крім того, що його треба привезти, потім зібрати, змонтувати, під’єднати.

Я таких подробиць вам не скажу, тому що завезенням рентген-обладнання займаються медичні фірми, які мають відповідну ліцензію. Комп’ютерний томограф належить до рентген-апаратури та підлягає ліцензуванню. І просто так якась фізична особа не може завести це обладнання. Це пов’язане з ліцензуваннями й дозволами.

Це, найімовірніше, тижні, місяць?

Якщо є кошти, проводять закупівлі, це через Prozorro, десь місяць-півтора. Сам монтаж займає не так багато часу, близько тижня.

Враховуючи ситуацію, чи не обговорюється зміни маршруту госпіталізації, щоб найбільш термінових пацієнтів до себе брали шпиталі сусідніх регіонів?

До сусідніх регіонів дуже велике плече логістики. У нас вже напрацьовані шляхи евакуації. І якщо щось змінювати, це приведе до дуже великих втрат у часі. Ми є у своєму регіоні найпотужнішим військовим медичним закладом. І тут немає інших альтернатив поблизу.

Альтернатива тільки одна — це все-таки зібрати кошти й придбати новий апарат, який зможе витримати потік роботи?

Так, на жаль, це так. Віримо в Україну, все буде добре.

Більше про збір читайте на сторінці харківського військового шпиталю у Facebook

Автор: Володимир Носков

Фото: Шпиталь Харків/Facebook

Попередня публікація

Тексти

«Крим — це частина великого українського дому»

Вісімнадцятого травня в Україні вшановують День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Лєране Хайбуллаєва — кримська татарка, яка народилася в Узбекистані, а 1988 року з родиною повернулася на свою історичну батьківщину — у Крим, а втім, 2016 року залишила рідний дім. Про те, як вона поїхала з Криму, як відкрила унікальний заклад «Кримський дворик» у Львові, а також про свою місію Лєране розповіла в інтерв’ю Радіо «Накипіло».  Загалом мені важливо, щоб […]

today18.05.2025 205

0%