Тексти

«Тоді треба П`ятихатки зачинити»: чому «Фельдман Екопарк» уникає евакуації тварин

today26.06.2026 об 11:42

Тло

Фельдман Екопарку повернув тварин у вольєри у 2023 році, коли територію частково розмінували. Нині безпекова ситуація в екопарку змінилася: тепер він — у зоні досяжності російських FPV-дронів. У Харківській обласній військовій адміністрації не виключають необхідності повторної евакуації тварин.

Про готові плани евакуації і небажання адміністрація екопарку перевозити тварин у безпечніші місця розповів в етері Радіо «Накипіло» директор «Фельдман Екопарку» Іван Достов.

Робочий режим екопарку, що розташований північніше Харкова, не змінився попри зростаючу загрозу FPV-дронів. Керівництво каже, що за проханняя ХОВА на території не проводять масові заходи, але вхід залишається вільним.

«Нічого не відбувається, ми живемо, як і жили, і давно припинили діяльність в масових заходах. Перейшли більше в онлайн. Парк у нас не загороджений, ми нікого не запрошуємо, а люди приходять з усіх сторін, де є у парк входи», — розповів Достов.

Проте джерела Радіо «Накипіло» повідомили, що в екопарку все-таки займаються організацією масових заходів і, понад це, запрошують хенд-мейд майстрів стати учасниками Купальського ярмарку на території Фельдман Екопарку. Подія була запланована на 5-6 липня.


Інформацію про удари дронів по території екопарку Іван Достов називає неправдивою і навіть токсичною для репутації закладу.

«Дрон не вдаряв на парковці парку, це було на Окружній дорозі. Ми розуміємо, що дрони долітають, але входи до парку ми зачиняти не плануємо. Тоді треба зачинити всі П`ятихатки, бо туди теж долітають дрони, а там люди живуть і ходять. Якщо буде крайня міра — ми це зробимо, але поки що на місці, ми не відчуваємо такого резонансу, як люди, яких тут немає», — каже директор.

Він розповів, що на випадок «крайнощів» у парку є три шляхи евакуації та укриття для гостей у підвальних приміщеннях. Сховищ для тварин в екопарку немає. Установку мобільних укриттів директор називає непідйомними витратами та закликає ХОВА долучитися до їхнього монтажу.

«Зараз не така страшна ситуація, як її описують. Най краще такі захисники допоможуть нам кормами. Люди, які хочуть щось робити, а не говорити — нам дають корма. Перший план для евакуації людей, тварин в різні місця. У нас є зоопарки, які пропонують у себе розмістити тварин, ми обираємо», — розповів Достов.

Однією з причин відмови від евакуації тварин називають високу вартість облаштування на новому місці. Достов каже, що у власника екопарка (народного депутата Олександра Фельдмана) зруйнований бізнес, тож екопарк зараз виживає за власні кошти.

Олександр Фельдман у своїй заяві на Фейсбук пояснив відсутність евакуації тим, що в Україні немає по-справжньому безпечних місць. За його словами, переїзд тварин загрожує їм більшим стресом, ніж життя на півночі Харківщини. Таку думку розділяє і директор закладу.

«Якщо доведеться рятувати хижаків, у нас прокладені маршрути і лежать резерви седаційних препаратів. Є нові клітки для транспортування і підготовлений транспорт. Ми через війну не розширяємо вольєри, щоб їх було простіше зловити, якщо щось почнеться. Зараз в колекції 10-12 таких тварин: леви, тигри, ягуари», — каже директор.

Для великих тварин випадку загрози в екопарку розглядають навіть можливість випуску у дику природу. Йдеться про оленів, косуль та птахів.

«У вольєрі на два квадратні кілометри живе 40 оленів. Не розумію, скільки задіяти треба людей [щоб зловити], буде простіше їх відкрити, хай вони йдуть собі в природу. Диких тварин так можна. А шимпанзе не адаптовано до такого, якщо вона любить тебе, знає, зустрічає і тільки що не посміхається тобі», — розповів Іван.

При якій загрозі для тварин може все-таки розпочатися евакуація, директор так і не сказав. Натомість він наполягає на тому, що всі і так живуть у постійній небезпеці:

«Ми відновили роботу вже більше за два роки. Воно ж чути по вибухам, якщо десь поруч, нічого не змінюється. Шахеди як хаотично падали на місто, так і продовжують падати. Тут ми всі під Богом ходимо, розумієте? Якщо так говорити, то треба евакуювати не тільки тварин, а і людей. Скільки людей загинуло від того, що просто падають шахеди?»

Він запевняє, що адміністрація екопарку реагує на попередження та виконує вказівки ХОВА.

«Ми хочемо, щоб наші тварини відчували любов. Я не розумію, як їх можна кудись віддати. Це вам що, пластмасові речі? Я навіть приматів відношу до розряду людей. Вони тебе зустрічають, ждуть, поки я там поцілуюся з нею через вікно. Ми вивозили тварин з “сірої зони” в Липцях, ви навіть не розумієте, скільки тварин там зараз знаходиться. Ось вони не мають права вибору. А наші тварини мають, бо ми за них переживаємо і піклуємося», — підсумував Іван Достов.

Такі дії якоюсь мірою пов`язані з першим досвідом евакуації тварин з екопарку: тоді деякі прихистки відмовилися відпускати тварин у Харків, і вони так і залишились в інших колекціях.

Слухайте інтерв’ю повністю в програмі “Накипіло з Володимиром Носковим”.

Як доєднатися до Спільноти «Накипіло»

0%