Цікаве

Фестиваль, що «будує мости»: яким став фінал KharkivMusicFest’у у 2023 році

today29.06.2023 138

Тло

Зв’язок з європейським культурним простором для України завжди мав велике значення: від 20-х років минулого століття, коли такі наративи прозвучали в памфлетах Хвильового, і до наших днів, коли за час повномасштабного вторгнення уже не тільки Україна віднаходить у собі Європу, але і Європа відкриває для себе Україну.

Артдиректор KharkivMusicFest’у — 2023, Віталій Алексейонок, під час фінального концерту цьогорічного фестивалю сказав, що для нього ця подія виконує важливу місію: «Це дуже велике щастя, що ми тут усі разом і що ми можемо спільно творити музику. Декілька днів тому, 21 червня, ми теж мали велику подію — хореографічну постановку із Сашею Вальц із Берліна. Цей фестиваль для мене завжди виконує місію “будування мостів”. І цей “міст” 21 червня проклали між Берліном і Харковом», — зазначив артдиректор. 

Програму фінального концерту фестивалю KharkivMusicFest цього року розробили з урахуванням акустики того місця, у якому відбувався концерт. 

Організатори провели гала-концерт із двома всесвітньо відомими співаками. Зокрема, ідеться про Тамару Калінкіну, заслужену артистку України, що нині працює за кордоном і приїхала в Харків із Болгарії. Вона виконала твір «Журавка», який написав український композитор Олександр Білаш.

  • cover play_arrow

    Фестиваль, що «будує мости»: яким став фінал KharkivMusicFest’у у 2023 році Коробенко Роман

Співак Віталій Білий приїхав на фестиваль до Харкова з Одеси. Він також працював у багатьох країнах, співав на сценах провідних театрів світу. Під час завершального концерту KharkivMusicFest’у — 2023 він виконав серед іншого пісню «Ніч яка місячна, зоряна, ясная», слова якої написав Михайло Старицький, а музику на них — Микола Лисенко.

  • cover play_arrow

    Фестиваль, що «будує мости»: яким став фінал KharkivMusicFest’у у 2023 році Коробенко Роман

На концерті також прозвучала й симфонічна музика, яку спеціально сконцептовано для акустики приміщення. Зокрема, оркестр зіграв три частини «Тихої музики» Сильвестрова: «Вальс миттєвостей», «Вечірню серенаду» й «Миттєвості серенади».

«Це наша концепція — знайти якийсь момент тиші, щоб на декілька хвилин почути просто тишу, тиху музику. Тому що, як здається, навіть сьогодні вночі ми мали дуже гучну музику, а зараз буде інше, коли ми зможемо трішки помедитувати й послухати, як це звучатиме», — сказав артдиректор про «Тиху музику». 

Цей твір також відіграє велику роль в ідеї прокладання «мостів» між містами. Утім, про це трохи згодом.

  • cover play_arrow

    Фестиваль, що «будує мости»: яким став фінал KharkivMusicFest’у у 2023 році Коробенко Роман

Під час фінального концерту  KharkivMusicFest’у — 2023 в місті вперше наживо прозвучав твір естонського композитора Арво Пярта Cantus in Memoriam Benjamin Britten.

Арво Пярт — естонський композитор, відомий на весь світ. За словами PR-директорки фестивалю Ірини Пелипко, авторські права на твори Пярта дуже дорогі. Через це його композиції наживо майже не звучать в Україні.

«Його твори виконують на елітних фестивалях. Але через те, що в нас війна, а Пярт дуже проукраїнський і підтримує нас, митець вирішив подарувати нам можливість, тобто надав дозвіл, виконати його твір безплатно», — розповіла вона.

Віталій Алексейонок спілкувався з Арво Пяртом і його дружиною.

«Ми думали, який твір можна було б виконати, — поділився він. — Я пропонував Арво і його дружині п’ять творів, і ми зупинилися на тому, який називається Cantus in Memoriam Benjamin Britten. Це, так би мовити, своєрідний меморіал. Коли відомий британський композитор Бенджамін Бріттен помер, то Пярт написав цей твір, присвятивши його пам’яті музичного діяча».

Артдиректор фестивалю присвятив цей твір усім тим, кого сьогодні вже немає серед живих, тим героям, завдяки яким є змога проводити такі концерти в Харкові.

«І для того, щоб це було ще більш щиро, я хотів, щоб цей твір продиригував український диригент Іван Стецький, який теж був асистентом на цих проєктах, — сказав Алексейонок. — Він виконав хорошу роботу, тому що я не відразу зміг приїхати із-за кордону. Іван працював з оркестром, і я думаю, що це була плідна співпраця. Він приїхав до нас із Києва, і я дуже хотів би, щоби твір Арво Пярта Cantus in Memoriam Benjamin Britten… і всіх героїв прозвучав під його орудою».  

  • cover play_arrow

    Фестиваль, що «будує мости»: яким став фінал KharkivMusicFest’у у 2023 році Коробенко Роман

Увечері прозвучала ще одна прем’єра, а саме — композиція «Гімн» Валентина Сильвестрова.

За словами Віталія Алексейонка, Сильвестров — це найвідоміший сьогодні український композитор. 

Понад рік тому Віталій привіз його з українсько-польського кордону до Берліна. До кордону Сильвестров їхав із Києва три дні. Там його й зустрів Віталій. 

Він зауважив, що ця поїздка-зустріч із Сильвестровим була імпровізацією протягом 20 годин в автомобілі: 10 годин в один бік, згодом стільки ж — в інший. Після цього Сильвестров оселився у Берліні.

«Так сталося, що композитор мав моє фортепіано. Він створив кілька композицій на ньому. І коли мені було потрібно забрати фортепіано, Сильвестров на знак подяки виконав для мене новий твір, який він склав на цьому фортепіано. Цей твір він назвав “Гімн” і виконав його найперше для мене. Це стало дуже великою подякою. І коли я з ним спілкувався, то спитав, чи можна було б зробити обробку цього твору для оркестру», — розповів Віталій.

Цей твір композитор і артдиректор спеціально аранжували для фінального концерту фестивалю у 2023 році. У композиції Сильвестрова можна почути алюзію на Гімн України. Диригентом виступив Віталій Алексейонок.

  • cover play_arrow

    Фестиваль, що «будує мости»: яким став фінал KharkivMusicFest’у у 2023 році Коробенко Роман

Після «Гімну» Сильвестрова прозвучав також і Державний Гімн України. Під овації глядачів завершився фінальний концерт KharkivMusicFest’у — 2023. 

Утім, попри те, що фестиваль цього року закінчився, процес побудови культурних мостів між містами триває: уже за місяць Віталій Алексейонок буде виконувати «Тиху музику» Сильвестрова на Зальцбурзькому музичному фестивалі. Саме цей захід артдиректор узяв за основний взірець, коли минулого року презентували KharkivMusicFest.

Written by: Коробенко Роман

Попередні записи

Цікаве

«Тисячі людей пережили окупацію»: як триває відновлення Ізюма

Минуло дев’ять місяців відтоді, як українська армія визволила Ізюмську громаду від російських загарбників.  В Ізюмі після російської навали потрібно відбудовувати майже все: ремонтувати більшість мостів, шкіл, медзакладів, теплових котелень. Про це   місцева влада говорить міжнародним делегаціям та урядовцям під час візитів до Ізюма.  До холодів у місті планують розгорнути мережу мінікотелень, які подаватимуть тепло до житла ізюмців. Крім того, визначено дві школи, які мають відносно незначні пошкодження для початку […]

today22.06.2023 203

0%