Архітекторка Ольга Клейтман оголосила збір грошей на створення тривимірної моделі пам’ятки національного значення — Держпрому. За її словами, в умовах війни та відсутності повних креслень символу Харкова його цифровий двійник потрібен для збереження культурної спадщини.
Про свою ініціативу в етері Радіо «Накипіло» розповіла архітекторка Ольга Клейтман. За її словами, наявні в Україні креслення зроблено за допомогою рулетки, а частину Держпрому не вимірювали взагалі.
«До прикладу, нині треба відновити скління, тому що така температура, і терміново треба відновити. Дуже важко замовити навіть це, зробити проєкт на це, тому що немає фасадів таких, як треба», — зауважила вона.
Ольга Клейтман пояснила, що сучасними сканерами можна відсканувати всі фасади будівлі: «Це допоможе зберегти точну інформацію про пам’ятку архітектури, яку в майбутньому зможуть використовувати архітектори».
Питання оцифровування культурної спадщини в Україні сьогодні є одним із найбільш актуальних, прокоментував в етері Радіо «Накипіло» архітектор-реставратор Віктор Дворніков. За його словами, оцифровуванням культурної спадщини займаються музейні установи Одеси, Львова й Києва.
«Вони досягли вже значно більшого прогресу в цьому напрямі. Усі визначні пам’ятки Києва вже відцифровано. Ми в цьому пасемо задніх. Не маючи цифрової копії, ми не маємо достовірних знань про цей об’єкт», — сказав він.
На думку Клейтман, відновлення Держпрому та його збереження — справа самої громади.
«Ми поводимося як жебраки, чекаючи, що приїдуть добрі дяді з ЮНЕСКО, ООН, Америки, Європи. Невже це проблема для мільйонного міста зібрати по 50 копійок на створення тривимірної моделі нашого Держпрому?» — написала архітекторка у фейсбуку.
Вона оголосила про збір пів мільйона гривень для замовлення сканування фасадної частини в харківської геодезичної компанії «Навігаційно-геодезичний центр», що має такий досвід. Зібраної суми вистачить, щоб задокументувати реальний стан Держпрому на лютий 2025 року.
Держпром двічі потрапляв під обстріл. Пряме влучання російської авіабомби сталося 28 жовтня 2024 року. Тоді зруйнувало дах, перекриття одного з корпусів, пошкоджено майже 700 вікон. Начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив, що в березні 2025 року місія ЮНЕСКО має оцінити руйнування Держпрому.
Фото: Харківська ОВА