93 % опитаних негативно або вкрай негативно ставиться до депортації українських дітей росією.
Результати дослідження Харківського інституту соціальних досліджень, виконаного на замовлення The Reckoning Project, в етері Радіо «Накипіло» озвучив заступник голови правління Харківського інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов.
«Ми намагалися традиційно використовувати підхід поділу України на макрорегіони: Центр, Північ, Захід, Схід і Південь. Ми провели 12 фокусованих групових інтерв’ю. Крім фокус-груп, ми провели ще анкетне опитування 614 різних осіб згідно із цільовою вибіркою. 73 % респондентів висловлюють побоювання, що депортовані діти можуть назавжди втратити зв’язок зі своїми сім’ями», — пояснив експерт.
Згідно з даними дослідження, 48 % опитаних уважає, що депортація дітей з окупованих територій до росії матиме довгострокові соціальні наслідки в майбутньому, а страх депортації, на думку 63 % опитаних, істотно впливає на поведінку дітей в Україні.
Ініціатор дослідження, The Reckoning Project, — міжнародний проєкт, що об’єднує українських та іноземних журналістів, юристів та аналітиків із документування міжнародних і воєнних злочинів.
«У документуванні депортації та індоктринації дітей для нас дуже важливо, крім безпосередньо документування цих злочинів, зрозуміти ширший соціологічний контекст, атмосферу та ситуацію, у якій відбувається не тільки сам злочин, але й повернення українських дітей», — зауважив регіональний директор проєкту The Reckoning Project Максімас Мілта.
На його думку, це дослідження є частиною значно ширшої проблеми притягнення до відповідальності винних у депортації українських дітей.
«Процес забезпечення відповідальності злочинців не обмежений тільки простором судової кімнати, у якій триває судове засідання. Ми хочемо зрозуміти безпосередньо весь цей контекст, у якому відбувається розуміння цього злочину та ставлення до цього українського суспільства. Тому ми звернулися до колег із Харківського інституту соціальних досліджень і отримали цей звіт», — додав регіональний директор проєкту The Reckoning Project.
За його словами, дослідження є важливим кроком у розумінні, чи готові громади до повернення депортованих росією дітей і тих дітей, які перебувають на окупованих територіях.
«Ми говоримо приблизно про півтора мільйона дітей, які досі перебувають в умовах окупації. Тому загальний масштаб цієї проблеми величезний», — підсумував він.
Українська влада намагається повернути дітей із росії та тимчасово окупованих територій. Із 2023 року діє гуманітарна програма Bring Kids Back UA.
Слухайте інтерв’ю повністю в програмі «Накипіло з Володимиром Носковим».
Як доєднатися до спільноти «Накипіло»