Тексти

Харківський університет за донати придбав орган: як звучить новий інструмент

today21.03.2025 о 18:12 198

Тло

Завдяки благодійним внескам небайдужих людей з усього світу Харківський національний університет мистецтв імені Івана Котляревського зміг придбати новий інструмент — орган. 


До збору долучилися громадяни Сполучених Штатів Америки, Німеччини, Франції, Австрії, Японії та Австралії, розповіли в етері Радіо «Накипіло» проректорка ХНУМ імені І. П. Котляревського Юлія Ніколаєвська, а також скрипалька й викладачка вишу Віра Литовченко. 

У зборі також допомогли представники організації «Японсько-українське мистецьке об’єднання», які зв’язалися з Вірою і запропонували підтримку харківським митцям під час війни.  

У пошуках органа за кордоном музикантам допомогла органістка зі Львова Олена Мацелюх. Вона надала харківському органістові Станіславу Калініну інформацію про кілька різних варіантів органів. Вибір припав на тримануальний електронний орган фірми Viscount (модель Gloria Excellent).

«На щастя, нам удалося знайти не космічно дорогий інструмент. Це нам коштувало всього п’ять тисяч євро. Я вважаю, що це великий успіх», — зазначила Віра Литовченко.

  • cover play_arrow

    Харківський університет за донати придбав орган: як звучить новий інструмент Станіслав Калінін

 

Так звучить твір Йоганна Себастьяна Баха, який виконує органіст Станіслав Калінін на органі Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського. 

Грати музику на старовинного типу інструментах — мрія Віри Литовченко. Вона сказала, що так само мріяла про те, щоби придбати такий інструмент для університету мистецтв.

«Коли почалося повномасштабне вторгнення, здавалося, що такі мрії ми маємо відкласти хтозна на скільки», — розповіла Віра Литовченко.

Коли росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Віра перебувала в Харкові. Скрипалька виступала в підвалах, грала в метро. Відео за її участі стали популярними в соцмережах. За час війни вона давала інтерв’ю журналістам різних видань, зокрема іноземних. Завдяки розголосу на сторінку музикантки в соцмережах заходили нові читачі й питали, чим можуть допомогти. 

Так Віра почала займатися фандрейзингом на користь України — зокрема, на гуманітарну допомогу, щоб українське суспільство залишалося у контексті світової культури.

«Іноземцям також дуже важливо бачити, що ми підтримуємо життя у нашому місті попри все. Я була здивована, що багато людей хоче долучитися до цього збору. Це були люди з усіх країн світу», — сказала Віра Литовченко.

Окремої уваги заслуговує транспортування інструмента до Харкова. Органістка Олена Мацелюх знайшла волонтера, який зі Швейцарії заїхав дорогою до Німеччини, де тоді був інструмент. Забрав його звідти й довіз до Львова, а згодом і до Рівного. Доки орган чекав на продовження своєї подорожі до Харкова, його оберігала директорка місцевої філармонії. Зрештою волонтери з Харкова знайшли можливість довезти інструмент до місця призначення. 

«Це все — історія кола добрих людей, завдяки яким усе сталося», — підсумувала Юлія Ніколаєвська.

Орган розмістили в одному з безпечних просторів університету мистецтв. 

Органіст Станіслав Калінін розповів Радіо «Накипіло» про конструктивні й акустичні особливості інструмента.

«У самому корпусі органа вмонтовано досить потужні колонки. Їх досить, щоб озвучити органний клас чи невеликий зал. Крім того, орган можна під’єднати до будь-яких акустичних систем. Якщо цей орган стоятиме в якійсь великій залі, то, щоб озвучити весь цей зал, інструмент можна буде заживити через підсилювач до будь-якої акустичної системи», — зазначив Станіслав Калінін.

За його словами, орган також можна використовувати в камерних концертних залах і костьолах. У класі, де сьогодні стоїть інструмент, його акустичної потужності вистачає для проведення занять, показів і презентацій.

Як доєднатися до спільноти «Накипіло»

Фото: Юлія Ніколаєвська

Попередня публікація

Тексти

«Читання на драбині» та «Поезія у часи війни»: Харківський літмузей доєднався до Національного тижня читання поезії 

Цими вихідними, 22 і 23 березня, у Харкові відбудуться поетичні читання у межах Національного тижня читання поезії. Обидві події проведуть в укритті культурно-громадського центру Druk.  Як розповіла в етері Радіо «Накипіло» менеджерка й кураторка подій Літературного музею Влада Дерманська, локацію заходів змінили через те, що приміщення Літмузею пошкодило внаслідок російської атаки першого березня.  Вхід на заходи вільний. Організатори просять відвідувачів заздалегідь зареєструватися через онлайн-форми для обох заходів — «Читання на […]

today21.03.2025 74

0%