Цікаве

Ініціатори акцій «Вшануй» просять владу Харкова запровадити загальноміську хвилину мовчання 

today09.01.2025 74

Background

Громадська організація «Вшануй», яка проводить акції пошани пам’яті загиблих захисників і підтримки їхніх близьких, закликає владу Харкова, Києва та інших міст запровадити загальноміську хвилину мовчання. 

Про це в етері Радіо «Накипіло» розповіла співзасновниця ГО «Вшануй» Катерина Даценко. Вона вважає, що для такого рішення потрібна «політична воля». 

«Є мета — звернутися до Ігоря Терехова із закликом організувати хвилину мовчання у Харкові. Це найлегший і фактично найпростіший спосіб пам’ятати, особливо коли Харків, як і Запоріжжя, досить часто обстрілюють. Мені здається, що це потрібно людям», — пояснила Катерина Даценко.

Попри те, що указом президента в березні 2022 року в Україні запровадили щоденну загальнонаціональну хвилину мовчання, цей ритуал не став обов’язковим в усіх містах і селах України. Цю ініціативу підтримали окремі міста, серед яких — Львів, Житомир, Суми, Вінниця і Рівне.

«У різних регіонах до хвилини мовчання ставляться зовсім по-різному. Указ президента 16 березня 2022 року — це фактично формальність. Мені дуже сильно хотілося б, щоб це стало більш наближеним до нас. Не просто заради того, щоб умовних десять громад “зупинилися” цього року. Нам треба, щоб кожна людина розуміла, для чого вона це робить», — переконана співзасновниця ГО «Вшануй».

«Ми пішли від зворотного: почали розповідати людям, про що вони можуть думати в цю хвилину, що ця хвилина може символізувати. Адже за одну хвилину ти нічого не зміниш, але це може стати своєрідним заземленням, моментом, коли можна нагадати, що в країні триває війна. Родинам, які втратили, цей ритуал може дати відчуття, що їхня рідна людина загинула недаремно й про неї пам’ятають», — додала вона.  

Загибла на Харківщині доброволиця Ірина (Чека) Цибух працювала над концепцією пам’ятання українських воїнів і називала хвилину мовчання об’єднувальним ритуалом, нагадала Даценко.

«Коли бачиш, що твій сусід із боку теж зупинився, ти розумієш, що у вас спільні цінності. Коли бачиш, що сусіднє місто зупинилося, ти розумієш, що ми одна країна й живемо в одному контексті. Це так само може бути як елемент персоналізованої пам’яті, поки ми ще не визначилися, як будемо пам’ятати цю війну», — пояснила Катерина Даценко.

Як ушановує Львів: прощання у храмі й сурмач 

Керівник справами виконавчого комітету Львівської міської ради Євген Бойко в етері Радіо «Накипіло» розповів про досвід Львова, де традиція вшанування пам’яті українських героїв бере початок іще із 2014 року — з поховання Героїв Небесної сотні.

«Якщо ви були у Львові, то бачили, що в нас церемонію прощання зосереджено в центрі міста. Прощання відбувається у головному військовому храмі міста — Гарнізонному храмі Святих Апостолів Петра і Павла. Це перша частина. Другу  частину проводять на площі Ринок за участі міського сурмача з ратуші. Сурмач спускається з ратуші до героя, віддає йому останню шану, виконуючи останню мелодію під назвою “Шана”. Тільки тоді процесія вирушає до місця останнього спочинку героя, і там-таки відбувається вручення прапора й усі відповідні атрибути похорону», — розповів Бойко. 

Він уточнив, що другу частину прощання ввели не відразу. Така ідея виникла через те, що львів’яни призвичаїлися до похоронних процесій у середмісті. 

«Це дуже сумно й важко спостерігати, коли похоронна процесія під супровід поліції та побратимів загиблого рухається до місця захоронення, а люди на це, на жаль, не вдосталь звертають увагу. Ми тоді залучили до церемонії нашого сурмача. Об 11:45 площа Ринок завмирала на п’ять хвилин. Це повна тиша. Ця церемонія з’явилася у нас на сотий день війни. Уже фактично три роки вона незмінна. Щодня ми у Львові маємо похорон, і щодня площа Ринок об 11:45 завмирає», — сказав Євген Бойко. 

Слухайте повний запис етеру на сайті Радіо «Накипіло». 

Written by: Доманська Анна

Попередні записи

Цікаве

Незалежність закупівельних агентств Міноборони треба зберегти — кандидат у члени Громради при МО Соловйов

Понад 100 тисяч людей взяли участь у голосуванні за членів Громадської антикорупційної ради при Міноборони України. За попередніми даними, у п’ятірці лідерів за кількістю голосів — харків’янин Микита Соловйов. Всього до ради увійдуть 15 членів.  В етері Радіо «Накипіло» Соловйов розповів про важелі цього органу та одну з перших задач, за яку має взятися її новий склад. «Під ялинку, як-то кажуть, Міноборони прийняло рішення, яке суттєво зменшує незалежність обох агенцій […]

today08.01.2025 55

0%