Цікаве

Історія винайдення радіо у світі та в Україні

today21.11.2022 14051

Background

Традиційно 16 листопада в нашій країні відзначається День працівників радіо, телебачення та зв’язку. З такої нагоди ми вирішили пригадати, якою була історія винайдення радіо, як виникло радіо в Україні та які українські вчені причетні до цього важливого винаходу. Про розвиток українського радіо читайте в нашому матеріалі.

Слухайте радіо «Накипіло» онлайн.

Хто винайшов радіо

Досі точаться запеклі дискусії про те, хто винайшов радіо. Достеменно відомо, що 2 червня 1896 року радіо було запатентоване італійським інженером Гульєльмо Марконі. Росіяни, як завжди, наполягають, що це сталося саме в їхній країні, адже російський фізик створив перший примітивний радіоприймач — датчик блискавок. Також в цей час подібні відкриття зробили Нікола Тесла, Генріх Герц, Ернест Резерфорд. І хоч важлива робота та відкриття кожного вченого, у світі технологій пріоритет надають Марконі.

Проте насправді відкриття радіо пов’язане не з окремим вченим, а з низкою досліджень електромагнітних хвиль у XIX столітті та вдосконаленням винаходів для передачі сигналів. І щоб зрозуміти вклад основних науковців, слід звернутися до короткої історії радіо.

Історія радіо

Важливими для відкриття радіо були дослідження та експерименти Фарадея, а потім і Максвелла. Якщо говорити просто, ці вчені запропонували теорію існування електромагнітних хвиль. Фарадею належить теорія електрики й магнетизму. А Максвелл розвинув цю теорію та усунув суперечності. На додаток, його робота дала можливість сформулювати рівняння для електричних і магнітних полів.

Німецькому науковцю Генріху Герцу вдалося експериментально підтвердити теорію Максвелла. Одним з його найбільших досягнень є створення генератора (випромінювача) та резонатора (приймача) електромагнітних хвиль. Проте проблемою залишалася невелика відстань (кілька метрів), на яку вдавалося передавати сигнал. Прилад потребував вдосконалення. Смерть Генріха Герца в 1894 році обірвала його дослідження. Проте його робота стала ключем до винайдення радіо.

Надалі одночасно декілька вчених зробили вдосконалення приладу Генріха Герца, що і дозволило створити радіо. Запатентував виріб, як ми вже згадували, Гульєльмо Марконі.

Що відомо про “батька” радіо — Марконі? Він народився в Болоньї у 1874 році. Навчався в технічному інституті в Ліворно. Був учнем професора фізики Аугусто Рігі, адже хлопця цікавила природа електромагнітних хвиль. Багато досліджень проводив вдома і так в 1895 році йому вдалося послати бездротовий сигнал на відстань 3 км — з власного саду в поле. В цьому ж році вперше спробував запатентувати відкриття, але отримав відмову.

Через рік Марконі відправився до Великобританії, де теж показав можливості свого винаходу, пославши сигнал з лондонського поштамту на відстань 1,5 кілометра. Тоді науковцем зацікавився директор британської пошти й телеграфу В.Г. Пріс. Після вдосконалень, доопрацювань та демонстрацій Марконі вдалося запатентувати винахід.

Перше використання радіотехнологій в Україні

Хоч дискусії про винахідника радіо не припиняються й досі, можемо точно сказати: Україна не пасла задніх. Саме історія українського радіо нас цікавить найбільше.

Цікава подія трапилася 25 березня 1898 року. Цього дня український вчений Микола Пильчиков прочитав в Одесі лекцію про бездротову телеграфію та продемонстрував кілька дослідів, пов’язаних з радіокеруванням (керування “крізь стіни”). Серед предметів дослідів був годинник, що керувався за допомогою радіосигналу, модель маяка з керованими сигналами тощо.  Важливо сказати, що вчений використовував і розробки інших винахідників, і власні напрацювання. Також відомо, що Пильчиков пропонував військовому міністру запровадити у радіокерування у військовій сфері — телеграфний захищений зв’язок, керовані міни, мінні човни та міноносці без екіпажу. Вченому дозволили проводити дослідження і надали відповідне фінансування та обладнання.

Отож можемо з впевненістю сказати, що українські вчені працювали на рівні світових технологій.

Щодо радіомовлення в Україні, то вперше така подія відбулася 16 листопада 1924 року о 19:00. Гучний, але не надто якісний звук сколихнув вулиці Харкова: «Алло, алло, алло! Говорить Харків, говорить Харків, говорить Харків! Усім, усім, усім! Працює перша в Україні радіотелефонна станція!». До містян звернулися  Григорій Петровський (голова Всеукраїнського ЦВК) та Влас Чубар (керівник уряду республіки), а опісля транслювався концерт квартету імені Вільома і мав слово радіожурнал «Пролетар».

Мине лише кілька років, і велику кількість жителів Харкова спіткають репресії, а селяни з околиць з‘їжджатимуться до міста, рятуючись від голоду. Чубар, до речі, стане одним із виконавців Голодомору в Україні. Пізніше його розстріляють.

Історія українського радіо

В Україні історія радіо почалася під егідою червоних прапорів. В історії, звісно, немає «якби», але ще за часів української державності була створена перша українська організація в галузі кіно — кінокомпанія «Українфільм». Без сумніву: якби наші землі не захопили більшовики, ми б мали також і власне радіо. 

На жаль, разом із совєцьким «просвітництвом» населення отримало репресії, розстріли, заслання, насильну колективізацію та індустріалізацію з жорсткими планами.

Та все ж, радіо звучало — і хвала, що українською. Щоправда, українськомовні програми спочатку суттєво обмежувалися в часі. І понад 70% матеріалів були агітаційними та пропагандистськими. В ефірі звучали політичні бесіди, лекції, новини, результати нарад тощо.  І тільки потім з’явилася музика, драматичні твори, програми для дітей і молоді. Та і звідти пропаганда не пропала.

Спочатку радіостанції з’явилися в Харкові та Києві, а далі й в інших містах — в Дніпропетровську, Донецьку, Одесі… А от 1928 рік пов’язаний з першою українською радіомережею. І якщо у світі переважав ефірний метод радіофікації, то в Україні застосовувалася майже виключно релейна система.

У 1934 році радійники перебралися до Києва. Та вже через кілька років розпочалася війна і принесла свої корективи у культурне життя. До речі, перші будівлі радіокомітету та радіотеатру в центрі міста не збереглися: не важко здогадатися, що їх зруйнували совєцькі війська 1941 року під час відступу з Києва.

Та навіть Друга світова війна не завадила існуванню українського радіо. Регулярні передачі велися з Харкова, а далі з сталінграда і саратова. За інформацією Української радянської енциклопедії, у 1945 році обсяг українськомовного радіомовлення становив 10 годин на добу. Звучали навіть пісні на слова Т.Г.Шевченка.

У 1949 році почали відновлення київського телерадіоцентру в Києві на Хрещатику. Сьогодні це Будинок Українського радіо. Після того як відділ телебачення вже в 90-х роках переїхав на Сирець, у центрі залишилося лише радіо.

Нове життя українське радіо отримало в незалежній Україні. Радіомовлення стало основним джерелом інформації. За допомогою радіоприймачів люди дізнавалися про політичне життя країни, світові та українські зміни, слухали прямі трансляції засідань Верховної Ради, а також дебати, музику, п’єси, казки та гуморески. Гімни СРСР і УРСР зникли з ефіру, а натомість зазвучала “Ще не вмерла Україна…” (до речі, ще до того, як пісня стала державним гімном).

Ось така вона, історія українського радіо.

День працівників радіо телебачення та зв’язку в Україні

У 1994 році Укртелерадіокомпанія запропонувала керівництву держави встановити 16 листопада як професійне свято для теле-, радіопрацівників. Дата вибрана невипадково. Саме в цей день 1924 року в Харкові вийшла в ефір перша передача Українського радіо. Вже зараз до святкової дати долучилися також представники інтернет-ЗМІ. Це важливий день, щоб переосмислити історію розвитку українських технологій та комунікацій, позбутися від залишків радянського минулого і з новими силами продовжувати творити нашу культуру. Історію сучасного українського радіо ми пишемо разом. І якою вона буде, залежить лише від нас. 

Привітання з днем радіо

У 2022 році День радіо також не обійшли стороною. Зокрема привітав всіх працівників радіо, телебачення та зв’язку командувач Об’єднаного оперативного штабу ЗСУ, генерал-лейтенант Сергій Наєв. Ми також вітаємо з професійним святом всім причетних!

Слухайте Радіо «Накипіло». У нас ви почуєте новини та репортажі, інтерв’ю з військовими, політиками, волонтерами, громадськими діячами, митцями, які наближають Перемогу; практичні поради психотерапевта; бесіди про гумор і музику під час війни; читання української літератури. 

У нашому плейлисті — українська інді-музика, яка рідко звучить на FM-станціях. Жанри та вік — неважливі. Головне — сучасність, витонченість, лють: саме те, що потрібно меломанам.  

Written by: webvarta

0%