9 травня представники громадської організації «Деколонізація. Україна» надіслали на ім’я міського голови Харкова Ігоря Терехова звернення щодо оновлення Меморіалу Слави у лісопарку.
Про це в етері Радіо «Накипіло» заявив голова ГО «Деколонізація. Україна» Вадим Поздняков.
На його думку, наявність написів російською на Меморіалі суперечить процесам деколонізації та зневажає пам’ять тих, хто потерпів від російських обстрілів.
«На меморіалі не один лише напис, там десятки написів російською мовою, дуже багато написів, які славлять червону армію, радянських солдатів. Тобто там потрібно проводити роботу з оновлення меморіалу: десь написи треба українізувати, деякі доведеться прибрати й зробити нові», — пояснив голова ГО.
Представники організації сфотографували російські написи та надіслали матеріали до міської ради разом з проханням розглянути питання часткового демонтажу та українізації меморіалу.
«Сподіваємось, що буде ухвалене подібне рішення. Можливо, цього року все-таки вийде українізувати цей меморіал. В будь-якому разі з ним треба вже щось робити. І якраз таки саме для цього нам потрібен закон, унормування цього всього, аби ми могли вимагати згідно з чинним законодавством це все демонтувати, українізувати, змінити», — підсумував Вадим Поздняков.
Він нагадав, що у травні 2024 року після звернення активістів до міської влади на Меморіалі Слави у Харкові частково демонтували радянську символіку.
В’ятрович: Позбавлення від совєцької символіки — неминуче
Історик, ексдиректор Українського інституту національної пам’яті та народний депутат Володимир В’ятрович в етері Радіо «Накипіло» наголосив, що проблема радянських пам’ятників Другої світової війни в населених пунктах України — це зброя в руках росіян.
«Це не тільки про минуле, це про сьогодення, це зброя в руках російської федерації, яка намагається цими інструментами колишньої совєцької пропаганди, сучасної російської, їх важко розділити, мобілізувати на боротьбу проти України», — відзначив В’ятрович.
На його думку, російська мова на пам’ятниках Другої світової війни посилює російські наративи про монополію росії на перемогу над нацизмом, які росія використовує для того, щоб приховати злочини сьогодення.
«Я абсолютно підтримую такого роду ініціативи [деколонізації меморіалів — ред]. Тому два роки тому зареєстрував законопроєкт, який передбачає обов’язковість і неминучість позбавлення від якоїсь совєцької символіки на такого роду меморіалах, переклад текстів на українську мову, тобто виключно українською мовою. Врешті-решт, позбавлення від цього совєцького конструкту «Велика вітчизняна війна», — зауважив він.
Цей законопроєкт досі не винесли голосування в парламент.
«Зараз зареєстрований інший законопроєкт, де я є співавтором, але не головним автором. Законопроєкт про засади державної політики національної пам’яті. І в цей проєкт вмонтована, власне, та частина, яка передбачає зміну цих меморіалів», — додав Володимир В’ятрович.
«Зараз ми спостерігаємо, що в окремих місцевостях це відбувається стихійно. Добре, що це відбувається. Але як і будь-яка ініціатива, для того, щоб вона була підхоплена у всезагальну, очевидно, що вона потребує певної законодавчої рамки, я сподіваюся, що це станеться», — підсумував історик.
Cлухайте інтерв’ю повністю в програмі “Накипіло з Володимиром Носковим”.
Фото: Українська Вікіпедія
Як доєднатися до спільноти «Накипіло»