На тлі обстрілів Харкова та інших міст України важливо пам’ятати правила безпеки в умовах загрози ударів.
В етері Радіо «Накипіло» основні правила нагадав помічник начальника чергової зміни оперативного координаційного центру головного управління ДСНС в Харківській області Сергій Білоус.
На початку війни Харків потерпав від авіації й артилерії, зокрема ракетних систем залпового вогню, мінометів. Нині місто обстрілюють ракетами, керованими авіабомбами, дронами-камікадзе.
Що робити, якщо опинились під завалами
Кричати з-під завалів може бути виснажливо, каже Сергій Білоус.
«Просто кричати буде дуже виснажливо для людини, яка потрапила під завал. Оскільки влучання можуть супроводжуватися пожежею, під завалом може тягнути димом. Людина буде це вдихати. Тож потрібно намагатися захистити свої дихальні шляхи, щоб дим або пил, який виникає внаслідок руйнування будівлі, не потрапляв до дихальних шляхів. Якщо є така можливість, звісно, це ж таки дзвонити за номером «101» та описати своє місцезнаходження», — відзначив він.
Сергій Білоус додав, що перше, що треба сказати рятувальникам — адресу і свій стан, а також за можливості — чи є поруч інші люди.
Сповістити про себе і чекати на допомогу
«Вам буде значно легше подавати сигнал за допомогою свистка і під час хвилини тиші рятувальники почують цей свист. Можна взяти будь-який твердий предмет і виконувати ритмічні, періодичні стуки. Потрібно, щоб звук значно відрізнявся від загального шуму ритмічністю, періодичністю», — сказав рятувальник.
Якщо людина опинилася на верхньому поверсі зруйнованої будівлі, не можна стрибати, потрібно чекати допомоги рятувальників.
«Ми завжди залучаємо всі можливі сили і засоби, які в нас є. Якщо розуміємо, що нам потрібна допомога, то викликаємо резервні сили, долучаються інші гарнізони. Варто чекати, сповістити про своє місцезнаходження і не здійснювати самостійних спроб, які можуть зашкодити», — пояснив Білоус.
Часто люди травмуються склом.
«Якщо відбувається обстріл, ви не встигли пройти до укриття, не потрібно знаходитись навпроти вікон, оскільки ударна хвиля розіб’є скло. І воно може вас травмувати», — порадив Сергій Білоус.
До валізки порятунку варто покласти воду, одноразову пов’язку та ліхтарик.
Як доєднатися до спільноти «Накипіло»