play_arrow

Етери

Автори перших радіогазет намагалися подати інформацію швидше, ніж та з’явиться у друкованих газетах

micВолодимир Носков today13.11.2024 15

Background
  • cover play_arrow

    Автори перших радіогазет намагалися подати інформацію швидше, ніж та з’явиться у друкованих газетах Володимир Носков


Сотню років тому диктори радіо зверталися до слухачів так: «Алло! Говорить Харків!». Нині ви слухаєте подкасти, передачі та програми, а тоді, у 20-х роках минулого століття, у прямому етері звучали радіогазети й концерти. Мікрофонною називали студію, у якій, власне, і читали інформації газет й проводили виступи музиканти та співаки. Цими днями ми, радійники, і ви, наші слухачі та слухачки, відзначаємо сторіччя українського радіо. Історія українського радіомовлення починається саме в Харкові.

«У неділю 16 листопада 1924 року вперше в Харкові відбувся радіоконцерт, улаштований радіотовариством», — повідомила газета «Пролетар» про експериментальний перший етер української радіомовної станції з Харкова. А в січні 1925 року трансляції радіопередач стали регулярними.

Першу студію та апаратну облаштували у двох невеличких кімнатах клубу партійної еліти в центрі Харкова, на вулиці Римарській, нині там — обласна філармонія. Звідти й пролунали українською перші слова радіоінженера в українському радіопросторі: «Алло, алло, алло! Говорить Харків! Усім, усім, усім! Працює перша в Україні радіотелефонна станція!». Прем’єрна радіопередача почалася о дев’ятнадцятій годині й тривала 22 хвилини — це був концерт артистів і симфонічного квартету.

Тепер 16 листопада є професійним святом для українських радійників, телевізійників і зв’язківців. Нинішні радіостанції — це складні інженерні технології та студії, обладнані не тільки мікрофонами та навушниками, але й комп’ютерами та роботизованими відеокамерами, щоб відвідувачі ютуб-каналу, наприклад, Радіо «Накипіло» могли чути й бачити гостей наших прямих етерів і подкастів.

Тим часом у першій харківській радіостудії стояли рояль і мікрофон. Перші радіогазети звучали вечорами. Їх слухали з дев’ятнадцятої до двадцять першої години на центральних площах Харкова з установлених гучномовців або ж радіоприймачів. Щоправда, вони були переважно в радіолюбителів, які вміли збирати техніку, або в тих, хто міг дозволити собі придбати недешевий тоді приймач.

Про перші радіопересилання з Харкова і, власне, як нині говорять історики українського радіомовлення, про харківський період українського радіо ми поговорили із журналісткою та авторкою книжки «Пригоди на радіохвилях: історія українського радіо» Ніною Даценко.


Етери

0%