Чи бути вулиці Йосипа Сліпого в Харкові? Кирило Лукаш
У Харкові пропонують перейменувати вулицю Малиновського на честь Патріарха Йосипа Сліпого. Свято-Дмитрівська парафія Української греко-католицької церкви звернулася до мера Ігоря Терехова з пропозицію прибрати з мапи міста ще один кремлівський топонім. Ідеться про перейменування вулиці Малиновського в Холодногірському районі Харкова.
Чому Патріарх Йосип Сліпий є глибою в історії України ХХ сторіччя? Як очільник УГКЦ пов’язаний із Харковом? Чому постать Патріарха так бісить апологетів «русского міра» й росію? Чи на часі перейменування вулиці й чому так важливо, щоб у Харкові з’явися ще один визначний український топонім?
Про все це говорили з одною з ініціаторів перейменування, головою управи Свято-Дмитрівської парафії УГКЦ, очільницею волонтерської організації «Доброчинець» Ольгою Бондар-Різниченко.
У своїй заяві автори звернення наголошують, що ім’я Малиновського не може бути топонімом у Харкові, тому що це суперечить Закону України № 2558 «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Родіон Малиновський 1919 року воював у Червоній армії, брав участь у спробах нав’язати Іспанії совєцьку модель влади. Успішно пережив репресії, увійшов у довіру до Микити Хрущова та брав участь у змові його опонентів. За наказом Малиновського криваво придушили виступи робітників Новочеркаська в 1962 році. Він очолював міністерство оборони ссср за часів Хрущова та Брежнєва. Цей совєцький діяч ніяк не пов’язаний із Харковом, на відміну від митрополита УГКЦ Йосипа Сліпого.
«Адже на цій вулиці розташовується будинок колишньої Харківської пересильної в’язниці (Тюремний замок, вул. Малиновського, 5), де митрополит перебував кілька тижнів у липні — серпні 1961 року під час етапу до мордовських таборів», — ідеться в заяві.
Патріарх Йосип Сліпий — один із найбільших українських церковних і громадських діячів ХХ сторіччя, єпископ Української греко-католицької церкви, кардинал католицької церкви; з 1 листопада 1944 року — Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський, з 23 грудня 1963 року — Верховний Архієпископ Львівський — предстоятель Української греко-католицької церкви.