Діти — бранці тоталітарної росії Володимир Носков
Напередодні дружина Президента України Олена Зеленська звернулася до Генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерреша та всієї організації загалом по допомогу в поверненні з росії до України дітей, викрадених з окупованих територій. Про це повідомив кореспондент інформаційної агенції «Укрінформ».
За словами Зеленської, понад 19,5 тисячі українських дітей депортувала або примусово вивезла країна-агресорка. «І це тільки ті випадки, про які нам достеменно відомо, тому що здається, що таких дітей можуть бути сотні тисяч», — додала вона.
Перша леді нагадала, що Офіс Генерального прокуратура зафіксував 231 факт сексуального насильства, учиненого російськими військовослужбовцями стосовно цивільних осіб. З них 13 випадків стосуються дітей (12 дівчаток і один хлопчик), до того ж найменшій жертві на момент скоєння злочину було тільки чотири роки.
Вона зауважила, що Україна втратила 504 дітей, а ще сотні зазнали травм, які вони пронесуть через усе життя.
Зеленська закликала допомогти в отриманні даних про дітей, викрадених росією, зупинити їхню асиміляцію та паспортизацію, а також вивезти дітей з окупованих територій через безпечні спеціальні коридори.
Нині Україні вдалося повернути тільки 386 викрадених дітей.
У звільненні українських дітей беруть участь представники як Офісу омбудсмана й Мінреінтеграції, так і українських та міжнародних громадських організацій, а також навіть лідери держав. І щоразу це індивідуальна історія визволення хлопчиків і дівчаток.
За словами голови правління Української мережі за права дитини, програмної директорки благодійної організації «СОС Дитячі містечка Україна» Дар’ї Касьянової, стратегію порятунку вибудовують залежно від того, як дитина потрапила в неволю до росіян, чи має вона батьків, чи, можливо, така дитина виховувалася в дитячому сімейному будинку.
Шлях до повернення дитини може займати від двох тижнів до двох місяців, а то й більше часу. Утім, скільки дітей сьогодні перебуває на території росії — достеменно не відомо.
Фахівцям удалося встановити дані про понад 19 тисяч дітей.
Ініціатори проєкту «Шлях додому» сподіваються, що спільними зусиллями вдасться повернути якнайбільше українських дітей.
Сьогодні в подкасті «Накипіло вранці» про порятунок українських хлопчиків і дівчаток поговорили з речницею проєкту «Шлях додому», головою правління Української мережі за права дитини, програмною директоркою благодійної організації «СОС Дитячі містечка Україна» Дар’єю Касьяновою.