Етноіграшки з прикордонних громад Володимир Носков
«Народні іграшки зраненої землі» — так називається проєкт із відтворення народних іграшок, які були характерними для регіонів, розташованих поблизу кордону з росією, а нині найбільш постраждалих від російської збройної агресії, та тих міст і громад, де точаться бої. Ідеться про відновлення ігор, іграшок, предметів дитячого побуту, якими в давнину бавилися діти та які використовували в сім’ях, що мешкали в частині Житомирської, Київської, Сумської, Чернігівської, Полтавської, Харківської, Донецької, Луганської, Миколаївської, Дніпропетровської та Одеської областей.
За втілення цього мистецького проєкту взявся майстер народних ремесел із села Княгининок, що поблизу Луцька, Андрій Бондарук. Програму з відновлення народних іграшок реалізовують за підтримки Українського культурного фонду та Великого Герцогства Люксембург. Пан Андрій відомий завдяки такому дослідницькому проєкту, як «Іграшки Лесиного краю», у межах якого можна побачити все різноманіття волинських іграшок, систематизованих, зображених й описаних. Експозицію дерев’яних і керамічних іграшок зберігають у музеї села Княгининок — саме там мешкає родина майстра.
У подкасті «Накипіло вранці» Андрій Бондарук розповів про іграшки своєї бабусі й забави для хлопчиків, пов’язані з козацькими бойовими походами, і для дівчаток, що, як і їхні сучасниці, любили ляльок, створювали їм ліжечка та мініпосуд із природних матеріалів.