Художник, що допомагає побратимам відновлюватися Володимир Носков
В одній із військових частин Харківщини вирішили поекспериментувати: у межах морально-психологічної підтримки військовослужбовців проводять заняття арттерапії. Якщо коротко переказати, як це відбувається, то бійці в перервах між завданнями та виходами на службу приходять до клубу частини помалювати пензлем на полотні. Допомагає їм у творчій релаксації, ба навіть реабілітації, харківський художник Костянтин Лизогуб. Він не вважає себе арттерапевтом у класичному розумінні, але відчуває, що художнє мистецтво допомагає побратимам його частини зняти стрес, відволіктися від думок про загиблих друзів на полі бою. «Головне — подружитися з бійцями. Як тільки-но вони бачать у тобі не військового з начальства, а просто людину — виховану, налаштовану доброзичливо до них, то між нами виникає довіра. Після першого заняття військовослужбовці бачать у малюванні вже не просто малювання, а щось більше. Ми з ними говоримо про те, що вони хотіли сказати картиною. Тоді бійці розповідають особисте — це може бути навіть драма. Про сім’ю, дітей. Ті, чиї друзі загинули, пишуть картину в пам’ять про них», — розповідає в подкасті «Пліч-о-пліч» художник Костянтин Лизогуб, який сьогодні є військовослужбовцем. Митець із початку повномасштабного вторгнення росіян пішов добровольцем в армію. Костя з братом спочатку намагалися потрапити в тероборону, але їм у військкоматах відмовляли — мовляв, ви не маєте бойового досвіду. Згодом хлопці таки спромоглися потрапити до лав ЗСУ. Тепер Костянтин є членом групи контролю бойового стресу одного з військових підрозділів на Харківщині. Також у межах подкасту ми познайомили митця з рівненською колегою, що змогла обернути арттерапію на цілу міжнародну благодійну виставку-продаж картин військовослужбовців.
Вікторія Шинкаренко — керівниця рівненського Будинку ветеранів війни. У ньому відбувається чимало цікавих заходів, однак арттерапія для ветеранів війни та їхніх сімей — це чи не головна подія. До того ж психологи спільно з художниками на волонтерських засадах проводять заняття арттерапії у Клеванському шпиталі ветеранів війни, що в Рівненській області. Творчі зустрічі організовано так, щоб за одну учасник устиг намалювати картину. Фронтовикам пропонують різні категорії малюнків, і вони з огляду на свій стан самі обирають, що писати. І тепер найголовніше та цікавіше: рівненська волонтерка Вікторія Шинкаренко передає частину картин, написаних бійцями й ветеранами, на виставку-продаж. Їх пані Вікторія організовує в різних містах України, а також у ЄС і Сполучених Штатах. Уторговані гроші збирають на пікапи для військових частин.
Слухайте, як мистецтво може надихати військовослужбовців творити й допомагає їм у відновленні ресурсу, у подкасті «Пліч-о-пліч».