Капелан, що допомагає пережити стреси, а якщо треба, то може й дати відсіч у ножовому бою Володимир Носков
«Якщо хтось уб’є душу не в помсту за душу й не в помсту за нечестя на землі, то це прирівнюється до вбивства всіх людей. А хто вбереже душу, той наче збереже життя всім людям». Цю цитату з Корану Ісмаїл Курт-Умер уважав за потрібне розмістити в титрах виднограю, зробленого на замузичене виконання Азану — заклику до молитви Аллаху його послідовників. Азан, який лунає в подкасті, записав кримський татарин, мусульманин Ісмаїл Курт-Умер, соліст Ансамблю пісні і танцю Збройних сил України.
А в похідній мечеті до прихильників ісламу, що виборюють свободу України разом з усіма збройними силами, звертається голова управління військового капеланства мусульман України, імам Хаджи Мурад Путілін. Завершуючи молитву за воїнів, він говорить: «Для українських мусульман ця війна — священна».
Мусульмани у війську мають не тільки громадянський обов’язок, але й релігійний — боронити свій дім від загарбників. Ті мусульмани, що під дією російської пропаганди прийшли воювати проти України, — порушники, адже їхні дії не відповідають нормам ісламу. Якщо розглядати мусульман у російській армії, то це загарбницька війна, що суперечить нормам ісламу. А от для українців, навпаки, це визвольна війна.
Сергій Путілін разом із оборонцями з 2016 року. Спочатку він волонтерив, а згодом долучився до душпастирського служіння армійцям, що сповідують іслам. Так він і став одним із провідників військового капеланства мусульман України. Сам Сергій, якого після прийняття ісламу називають Хаджи Мурад Путілін, народився в Харкові. Саме тут його ошелешили звуки вибухів із прикордоння, що символізували початок вторгнення росіян до України. І він у перші дні великої війни без вагань вирушив до лав добровольчого батальйону «Фрайкор». Разом із бійцями цього формування Хаджи Мурад чинив потужний опір російському ворогові, аж доки українська армія не відтіснила окупантів від передмістя Харкова до самісінького кордону. З кінця травня минулого року Хаджи Мурад Путілін невпинно роз’їжджає військовими бригадами й батальйонами, де пліч-о-пліч із православними, греко-католиками, протестантами й атеїстами солдати та офіцери — послідовники ісламу — чинять великий опір проти росії.
Військовики-мусульмани — це переважно етнічні кримські татари. Також уже чимало представників Ічкерії, українців. Є і азербайджанці та дагестанці. Однак, скільки нині представників мусульманської віри служить в українських військах, ніхто не візьметься сказати. За неофіційними даними, це щонайменше 5 тисяч чоловіків і жінок. Утім, як говорить про своє служіння голова управління військового капеланства мусульман України, імам Хаджи Мурад Путілін, він, як душпастир, приділяє однакову увагу всім незалежно від віросповідання. Він уважає, що капеланів потрібно направляти в ті війська, де бійці найбільше потерпають від стресів і вимушені бачити багато жорстокості.
Гостем подкасту «Пліч-о-пліч» став голова управління військового капеланства мусульман України, імам Хаджи Мурад Путілін. До речі, сьогодні українські воїни без особливих перешкод можуть звернутися по пораду, підтримку або з молитвою до священнослужителів різних релігійних конфесій. Якщо на початку російсько-української війни військові капелани їздили на фронт із душпастирським служінням як волонтери, то тепер капелан — це військовослужбовець із богословською освітою на посадах офіцерського складу, який проходить професійну підготовку, перш ніж потрапити на фронт.
Найбільше у військах капеланів від Православної церкви України, а також Української греко-католицької церкви. Серед інших священнослужителів — римо-католики, протестанти й мусульмани. Так само 1918 року послідовники ісламу в межах мусульманського батальйону допомагали армії УНР звільняти українську землю від більшовиків.