play_arrow

Етери

Красноград чи Славноград? Первомайський або Первомайський?

micВолодимир Носков today01.02.2024 325

Тло
  • cover play_arrow

    Красноград чи Славноград? Первомайський або Первомайський? Володимир Носков


Первомайський залишається Первомайським, а красноградці залишаються із совєцькою назвою міста «Красноград». Поки що.

У міських радах обох громад передають свою позицію депутатам Верховної Ради України щодо пропозицій перейменування їхніх міст. Красноградці підтримують назву «Славноград». Натомість у Первомайському хочуть усе одно залишитися Первомайським. Остаточне рішення за Верховною Радою, яке ухвалюватимуть у межах процесу деколонізації назв топонімів.

У Первомайському питання про зміну назви міста на назву «Добродар» виносили на пленарне засідання міськради аж вісім разів. А більшість депутатів міськради, до складу якої входять представники забороненої проросійської ОПЗЖ, а також Блоку Світличної та Блоку Кернеса, не бажає відмовлятися від назви, яку місто дістало за часів совєцької України. Річ у тім, що минулого року керівництво Первомайського двічі пропонувало громаді взяти участь в опитуванні про вибір нової назви. Серед тих містян, які голосували в паперовому й електронному форматах, більшість за «Добродар».

У Краснограді ситуація з перейменуванням така: 25 січня міські депутати передали до парламентарів Верховної Ради петицію від жителів — а це 1 000 голосів — із проханням призупинити перейменування Краснограда на період дії воєнного стану. Якщо ж парламент усе ж розглядатиме перейменування совєцьких топонімів, зокрема й Краснограда, то місцеві депутати просять узяти до уваги січневе волевиявлення мешканців громади й надати місту назву «Славноград».

Принагідно нагадаємо, що в липні 2023 року набув чинності Закон «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Згідно з ним, місцеві ради населених пунктів, назви яких пов’язані з російським колоніалізмом, мали за пів року визначитися з новими назвами й надіслати свої пропозиції Верховній Раді. Кінцевий термін — 27 січня 2024 року. Якщо ініціативи щодо пропозицій від місцевої влади немає, то рішення ухвалює парламент. Народні депутати також беруть до уваги обґрунтування Українського інституту національної пам’яті щодо назв населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики.

Отже, 27 січня позаду. І тепер очільники громад чекають рішення нардепів про перейменування їхніх населених пунктів. На що сподіваються мер Первомайського Микола Бакшеєв і міська голова Краснограда Світлана Кривенко — про це ми дізналися в подкасті «Накипіло вранці».

До розмови долучився також співробітник Українського інституту національної пам’яті Богдан Короленко. З ним говорили про процес деколонізації топонімів у межах усієї України й те, чому низка міст зацікавлена в тому, щоби призупинити перейменування населених пунктів на період дії воєнного стану.


Етери

0%