«Національний кешбек» для підтримки населення чи піару влади? Володимир Носков
З вересня можна буде отримати компенсацію 10 % за купівлю товарів, зроблених в Україні. Це називається програма «Національний кешбек».
Програма «Національний кешбек» розпочнеться з вересня за рішенням уряду. Охочі долучитися до програми мають зареєструватися через платформу «Дія» — і тоді за придбані товари українського виробництва, окрім підакцизних, а також за певні послуги від наших підприємств вони зможуть щомісяця отримувати від держави до трьох тисяч гривень компенсації. За умовами програми потрібно розраховуватися платіжною карткою (зарплатною, пенсійною, кредитною тощо).
Гроші накопичуватимуться на спеціально відкритій віртуальній банківській картці. Клієнт зможе використати їх на оплату комунальних послуг, донати на армію, придбання військових облігацій, транспорт, мобільний зв’язок, спорт, кіно або медицину.
Про це днями повідомили в Міністерстві економіки й Міністерстві цифрової трансформації, відповідальних за практичне втілення проєкту.
За задумом державних високопосадовців, «Національний кешбек» — ініціатива, що зможе підтримати українців фінансово, особливо напередодні початку опалювального сезону, адже гроші, одержані з кешбеку, можна буде спрямувати, зокрема, на оплату комунальних послуг. Також у Мінекономіки сподіваються, що ця програма підвищить попит на українські товари, передусім локального виробництва. Це сприятиме створенню робочих місць, а також забезпечуватиме податкові надходження.
Як наголосили в Мінекономіки, участь у програмі «Національний кешбек» уже підтвердили основні торговельні мережі й виробники споживчих товарів. Нові зможуть долучитися через портал «Дія».
Програма працює винятково в безготівковій формі й тільки з тими продавцями, які мають загальну систему оподаткування. Участь споживачів, виробників і продавців у програмі добровільна.
Коли ж чекати кешбек на картці? І чи відразу можна використовувати віртуальні гроші від держави як компенсацію? Нарахування кешбеку відбуватиметься щодня на наступний день. Переглядати обсяг накопичених коштів можна через «Дію». Гроші приходитимуть на рахунок раз на місяць до кінця наступного місяця. Тобто кешбек за товари, придбані у вересні, прийде на рахунок до 20 жовтня.
Якщо у владі висловлюють оптимізм стосовно перспектив «Національного кешбеку», то в бізнесі не всі поділяють позитивні прогнози. Мовляв, команда президента Володимира Зеленського виходить під час війни з новим популістським проєктом, та ще й, що важливо, за кошти з держбюджету. І це відбувається замість того, щоб по-справжньому зайнятися боротьбою з корупцією та детінізацією економіки.
Чи всім виробникам вітчизняних споживчих товарів вигідно брати участь у «Національному кешбеку»? На що варто звернути увагу покупцям під час користування державним кешбеком? Про це слухайте далі в подкасті «Накипіло вранці». Нашим гостем став економічний оглядач Андрій Яніцький.