Наш класик Григорій Федорович Квітка-Основʼяненко Філіп Дикань
2023-й — рік подвійного ювілею одного з основоположників української літератури Григорія Федоровича Квітки-Основʼяненка: 29 листопада виповниться 245 років із дня його народження, а 20 серпня за новим стилем — 180 років із дня смерті письменника.
У бурхливій біографії молодих років Григорія Федоровича майже ніщо не вказувало, що він займеться красним письменством, ба більше — стане родоначальником сучасної української прози: він був військовим кавалеристом, після відставки зовсім короткий час — послушником, після чого активно займався громадською діяльністю. Писати почав, принаймні під своїм іменем, доволі пізно: уважають, що перша публікація Григорія Федоровича вийшла, коли йому був 41 рік, а українською — узагалі за 50. До того його твори російською не мали успіху ані серед критиків, ані серед публіки, а от написані українською — прості, пасторальні й моралізаторські — заклали основу нової української прози, і їх досі вивчають у школах і ставлять у театрах.
Як сталося, що вітрогон, військовослужбовець і не дуже вправний чиновник став класиком української літератури, — у програмі «Харківські історії» поговорили з доктором історичних наук, доцентом кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія» Володимиром Маслійчуком.