Онкохворі за ґратами без права на знеболення Володимир Носков
Днями світова спільнота відзначала День боротьби проти раку. На початку лютого онкологи проводять інформаційні кампанії з підвищення обізнаності людей про захворювання на рак.
Понад мільйон українців хворіє на різні форми раку. У 2020 році країна була на другому місці в Європі за темпами його поширення. Одна із причин — пізнє виявлення хвороби. Тому лікарі звертають увагу на вчасне обстеження здоров’я: щоб жінки регулярно здійснювали огляд молочних залоз грудей, а чоловіки перевірялися на онкозахворювання передміхурової залози, легенів, шлунку, печінки тощо.
Також цими тижнями фахівці влаштовують просвітницькі акції, на яких розповідають про методи лікування цього захворювання. У цьогорічний День раку спеціалісти розмірковували про те, як долати бар’єри, що виникають під час доступу до потрібної медичної допомоги, до сучасних знеболювальних препаратів. Також одним із актуальних питань в Україні залишається потреба високотехнологічного інноваційного обладнання для лікування різних видів раку в спеціальних центрах і відділеннях.
Онкологи впевнені, що за вчасної діагностики й лікування здебільшого можна домогтися хороших результатів, а то й повного одужання. В Україні щороку зростає кількість людей, які повертаються до нормального життя. Головне — боротися, а не завчасно готуватися до смерті.
Ми ж сьогодні звернемо увагу на онкохворих, що перебувають в установах виконання покарань, інакше кажучи — у медичних частинах виправних колоній. Правозахисники акцентують на тому, що засуджені, які мають онкозахворювання важкого ступеня, вимушені помирати в муках і стражданнях без змоги отримати належну медичну допомогу, зокрема знеболювальні препарати з наркотичними (опіоїдними) анальгетиками — для них потрібна спеціальна ліцензія.
Річ у тім, що тільки суд може вирішити звільнити чи не звільнити від відбування покарання засудженого через важке захворювання. Одну з таких історій після чергового моніторингового візиту до виправної колонії в Івано-Франківській області у своєму матеріалі на інформаційному ресурсі Харківської правозахисної групи розповів координатор програм ХПГ Андрій Діденко. Ідеться про довічника Сергія Сабірова, який нині має онкологію четвертої стадії.
У подкасті «Накипіло вранці» говорили з Андрієм Діденком про права важкохворих пацієнтів, що відбувають термін покарання у виправних колоніях.