Перші FM-ки Харкова: інтерактив, конкурси й закордонні гіти Володимир Носков
Перші недержавні й форматні радіостанції. Перші концерти й пісні на замовлення з можливістю привітання у прямому етері телефоном або текстовим повідомленням на студійний пейджер. Перші щогодинні випуски місцевих новин та інтерв’ю з відомими людьми Харкова, України й гостями нашої країни. Перша реклама. Перші токшоу в прямому етері, у яких до глибокої ночі слухачі та слухачки сперечалися на поставлену тему. Перші диджеї — розкуті й веселі, що володіють англійською і ставлять у плейліст європейські та американські композиції. Усе це про радіо 90-х років, що вело мовлення в стереорежимі на FM-хвилях Харкова.
За часів совєцької імперії в етері лунало тільки ідеологічно вивірене всесоюзне радіо й музично-інформаційне радіо «Маяк» із москви. Республіканські радіоканали, що вели мовлення мовами совєцьких республік у певні години на першому каналі, входили в обласні та районні редакції радіо. Але всі вони працювали в межах великої системи пропаганди здобутків п’ятирічок, возвеличення комуністичного режиму й підтримки партійного курсу совєцьких народів. Репродуктори під’єднували до радіоточок, багатохвильові приймачі з урізаними довгими, середніми й ультракороткими хвилями з ранку до ночі транслювали пленуми, сесії Верховної Ради совєцького союзу, програми для колгоспників, музику совєцьких композиторів і співаків соцтабору, випуски новин із інформацією про виплавку сталі в цехах заводів, сівбу хліба й те, що тільки ссср обстоює мир у всьому світі, тощо.
Таку ідилію порушували тільки «ворожі голоси» — так за часів ссср називали радіоканали з Європи й Америки, що пробивалися крізь завісу потужних глушилок. Люди, які хотіли знати альтернативну інформацію про здоров’я генсеків, правду про війну в Афганістані чи про катастрофу на ЧАЕС, слухали ночами на коротких хвилях «Радіо Свобода», «Голос Америки», BBC та інші голоси. Ну і, звісно ж, багато хто слухав «ворожі голоси» саме заради забороненої в совєцькому союзі музики.
Й от із незалежністю України, на початку 90-х років, у нас з’явилося своє музичне, розкуте й розважальне радіо, у якому ведучі говорять нормальними інтонаціями про те, що справді цікавить і хвилює кожного харківця і кожну харківку. Тоді це сприймали як щось дивовижне. Про перші FM-канали — «Радіо 50», «Радіо Майстер», «Радіо Сімон», «Радіо Онікс», «Радіо Фаворит» і, звісно ж, про «Нову хвилю», популярну у 2000-х, — ми говорили в ранковому подкасті із журналістом Євгеном Масловим, дотичним до легендарного «Радіо 50», і з колегою та керівником Радіо «Накипіло» Євгеном Стрільцем (Стрельцовим).
Щоб дізнатися, як розпочиналося радіомовлення в українському радіопросторі у 20-х роках у Харкові, слухайте наш подкаст за цим посиланням.