play_arrow

Пліч-о-пліч

Після центру протезування все тільки починається

micВолодимир Носков today19.03.2024 83

Тло
  • cover play_arrow

    Після центру протезування все тільки починається Володимир Носков


Ведучий Володимир Носков нарешті завітав до харківського науково-клінічного центру, де професійно протезують руки й ноги як цивільним, так і військовим, які втратили кінцівки з різних причин. Там не просто займаються відновленням мобільності незалежно від рівня складності ампутації кінцівок — реабілітологи допомагають пацієнтам повернутися до активного способу життя.

Сучасні протези дають воїнам змогу повернутися на поле бою. Пошук волонтерами потрібних гаджетів і позашляховиків пришвидшує це повернення. Людям, що захоплюються бігом, спеціальний спортивний протез ніг допоможе в подоланні маратонних дистанцій. А батькам багатофункціональні протези стануть у пригоді й у сімейному побуті, й у різних активностях із дітьми. Але для цього треба дібрати такий протез, щоб відповідав вашим щоденним функціональним потребам, а не той, який добре розрекламований і має найкращий вигляд на фото. У цьому вам допоможуть фахівці Українського науково-клінічного центру протезування та реабілітації.

Ця профільна установа нещодавно відновила роботу в Харкові. З початку повномасштабного вторгнення центр протезування та реабілітації був змушений евакуюватися з міста, яке зазнавало потужних обстрілів. Одначе завдяки старанням колективу харківські протезисти-ортезисти й реабілітологи в березні 2022 року змогли поновити роботу центру в Кропивницькому у співпраці з обласною лікарнею міста. До того ж із вересня того самого року вдалося організувати спільну роботу із центром комплексної реабілітації «Галичина», що у Львові.

Але очільниці УкрНКЦ протезування та реабілітації Антоніні Салєєвій було зрозуміло: пацієнти з Харкова та найближчих до нас регіонів не можуть утратити унікальний заклад із протезування та його фахівців. У перші дні повномасштабної війни через обстріли в науково-клінічному центрі вибило більшу частину вікон. Утім, після проведення відновлювальних робіт у корпусах і щойно цьому сприяла безпекова ситуація, установа знову запрацювала в Харкові.

Нині потужності науково-клінічного центру й кількість пацієнтів поступово збільшуються. Для того щоб заклад зміг повноцінно перезавантажитися, потрібно було владнати юридичні й фінансові питання. Тож депутати Харківської обласної ради в жовтні 2023 року з другої спроби дали згоду на передання єдиного (цілісного) майнового комплексу «Український науково-клінічний центр протезування та реабілітації» з державної власності в комунальну.

На переконання голови Харківської обласної ради Тетяни Єгорової-Луценко, науково-клінічний центр у комунальному підпорядкуванні залишиться міжрегіональним, а отже, тут зможуть протезуватися військові й цивільні з різних областей України. За її словами, у співфінансуванні центру братиме участь і бюджет міста Харкова. Але якщо будуть пакети медичних послуг НСЗУ, то всі витрати покриватимуть коштом держави. Для харківської влади принципово важливо зберегти й удосконалити центр протезування та реабілітації, бо кількість військовослужбовців із множинними травмами кінцівок невпинно зростає. Потерпають від обстрілів і жителі прифронтових сіл і міст Харківщини. Усім їм потрібна допомога в протезуванні рук і ніг.

Найприємніше в історії з перезавантаженням роботи науково-клінічного центру протезування і реабілітації — це вчасна підтримка доброчинців.

Благодійний фонд «Харків з тобою» за підтримки бельгійського фонду The King Baudouin Foundation реалізує проєкт «Протезування як частина життя». У межах проєкту майже сімдесят пацієнтів з ампутаціями кінцівок — як військові, так і цивільні, які потребують протезування, — отримають безоплатні комплексні пакети реабілітаційних послуг.

А в самому закладі зроблять косметичний ремонт й облаштують безпечне приміщення на нульовому поверсі. Представники зведеної команди благодійного фонду й науково-клінічного центру говорять, що цей проєкт не тільки про протезування, але й про формування в суспільстві екосоціосистеми, яка дає змогу реалізуватися світогляду, де протезування — це лише частина життя, де в пошані досвід, уміння та знання людини незалежно від наявності в неї ампутації.

У подкасті «Пліч-о-пліч» ми поговорили про проєкт «Протезування як частина життя» з директоркою Українського науково-клінічного центру протезування та реабілітації Антоніною Салєєвою й співзасновницею волонтерської групи Help Army та директоркою благодійного фонду «Харків з тобою» Оленою Рофе-Бекетовою,.
Також із нами на зум-зв’язку був військовослужбовець Олександр Півнєв, який пройшов протезування та реабілітацію в цьому закладі. А в реабілітаційній залі центру ми зустрілися з бійцем Василем Головачем та його реабілітологинею.


Пліч-о-пліч

0%