play_arrow

Етери

Про пам’ять полеглих українців у Другій світовій і нинішній війнах

micВолодимир Носков today08.05.2024 38

Тло
  • cover play_arrow

    Про пам’ять полеглих українців у Другій світовій і нинішній війнах Володимир Носков


Сьогодні Україна вперше відзначає День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939−1945 років: совєцька традиція святкувати 9 Травня йде в минуле.

Ми, свідки повномасштабної російсько-української війни, тепер надто гостро сприймаємо слова «війна», «загиблі», «поранені», «полонені», «окупація», «голод», «тортури», «страждання» — цей список нескінченний. Війна — це безсумнівно катастрофа людства. Особливо це боляче усвідомлювати, коли бачиш, що нащадки тих, хто називав себе повними переможцями над нацизмом, тепер і самі не гребують використовувати інструментарій фашистів: тортури, винищення мирного населення, викрадення дітей, насильницьке перевиховання та перенавчання людей, що опинилися в неволі на тимчасово окупованих територіях, буцімто російська — це найвеличніша мова й культура. росіяни багато чого запозичують у гітлерівців для досягнення однієї мети: стерти з лиця землі українську націю і народ. Це потрібно їм для того, щоб розширити до меж Європейського Союзу свою тоталітарну імперію. Однак як у роки Другої світової, так і нині українці несамовито б’ються за свободу. Тоді наші пращури протистояли військам фашистського блоку, а тепер ми, їхні нащадки, б’ємося з рашистами.

Цьогоріч восьмого травня Україна вперше відзначає День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939−1945 років як єдине державне свято замість двох різних знакових дат. Натомість дев’яте травня як День Перемоги в Україні відтепер скасовано.

Досі в Україні восьмого травня відзначали День пам’яті та примирення (як пам’ятний день), а дев’ятого травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (як державне свято з вихідним у невоєнний час). Іще минулого року в травні Верховна Рада України ухвалила закон, який скасував обидва ці свята, натомість установивши нове державне свято — День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939−1945 років.

Варто наголосити, що через безпекову ситуацію в Харкові й те, що місто є прифронтовим і межує з російським ворогом, восьмого й дев’ятого травня зачинено всі меморіальні комплекси та пам’ятні поховання, а отже, сьогодні не буде офіційних церемоній покладання квітів і меморіальних заходів.

Як розповіли в пресслужбі Харківської міської ради, напередодні мер Ігор Терехов зустрівся з ветеранами Другої світової війни та представниками ветеранських організацій. Це було досить не велике коло людей старшого віку, бо безпосередніх фронтовиків Другої світової з кожним роком стає дедалі менше й менше.

Очільник Харкова подякував учасникам Другої світової війни за можливість жити в сучасній Україні й ушанував пам’ять тих, хто віддав життя в боротьбі з нацизмом.

«Наші батьки й діди відбудовували міста, створювали виробничі підприємства, працювали заради нашого добробуту. Навіть у страшному сні вони не могли уявити, що внуки тих, з ким пліч-о-пліч їм доводилося виборювати перемогу, прийдуть із війною на нашу землю», — сказав Ігор Терехов.

Тим часом у багатьох громадах Харківщини влада спільно з ветеранами нинішньої війни розмірковує, як ушановувати пам’ять загиблих. На цвинтарях і в парках з’являються алеї слави на честь полеглих героїв.

У Лозовій облаштовують пам’ятне місце в парку «Перемога». Як повідомляли восени минулого року, секретар Лозівської міськради Юрій Кушнір обговорював проєкт Алеї Слави з ініціативною групою: ішлося про розміщення стендів та оформлення банерів. Далі мають відбутися узгодження з усіма родинами загиблих воїнів.

А поки учасників бойових дій на Лозівському міському кладовищі ховають у секторі військових поховань «Поле слави». Іще 9 травня 2023 року виконком Лозівської міської ради затвердив ескіз намогильної споруди загиблим на фронті захисникам України. На надгробок загиблого воїна наноситимуть його ім’я, вік, звання, нагороди, логотип роду військ тощо.

Також у секторі військових поховань «Поле слави» вкладуть бруківку й установлять інші елементи благоустрою. На вході розмістять пам’ятний знак із написом: «Поле слави».

У подкасті «Накипіло вранці» секретар Лозівської міської ради Юрій Кушнір розказав, який вигляд матиме «Поле слави» та хто має право ховати тут загиблих рідних героїв.


Етери

0%