play_arrow

Пліч-о-пліч

Радіо «Хартія»: про все, що об’єднує військових і цивільних

micВолодимир Носков today02.08.2024 67

Тло
  • cover play_arrow

    Радіо «Хартія»: про все, що об’єднує військових і цивільних Володимир Носков


В описі нового радіо «Хартія» написано: «Наша весела шхуна з пересувною мобільною радіостудією вигулькуватиме в різних місцях у різний час, але це завжди будуть відверті розмови з тими, хто воює, і з тими, хто підтримує наше військо й попри все розбудовує країну. Звідки, коли й з ким ми вийдемо в етер наступного разу — ніхто не знає».

Як написали, так і вчинили. Уранці в середу, 24 липня, несподівано в етері з’явилися голоси військовослужбовців 13 бригади Нацгвардії України «Хартія», двох ведучих і ведучої: письменника, волонтера й солдата Сергія Жадана, відомої радіожурналістки Алли Кошляк та їхнього побратима Дмитра Третяка. Так із пересувної студії вони розпочали перший інтернет-етер мандрівного радіо «Хартія».

Нескладно здогадатися, що це радіо заснували нацгвардійці «Хартії», хоча креативний директор Сергій Жадан у першому етері розповів, що говоритимуть не тільки про бригаду, але й про українське військо та прифронтові території — говоритимуть щиро про те, що є важливим для нас та об’єднує.

Під час першого етеру ведучі спілкувалися з командиром бригади «Хартія», полковником Нацгвардії Ігорем Оболенським, фронтменом гурту «Пиріг і батіг» Мар’яном Пирожком і парамедикинею-доброволицею Юлією «Тайрою» Паєвською. Коли розпочнеться регулярне радіомовлення, які подкасти будемо слухати й переглядати, зрештою, про створення першого в Україні мандрівного радіо для військових — слухайте в програмі «Пліч-о-пліч».

Ведучий Володимир Носков привітав колег із прем’єрними етерами, а саме — молодшу сержантку Аллу Кошляк і солдата Дмитра Третяка. Постійні слухачі Радіо «Накипіло» точно впізнають голос Дмитра за «Культурним подкастом». А етери Алли можна було чути перед початком повномасштабної війни на радіо НВ.

Головним піратом на радіошхуні, а отже й засновником і ведучим радіо «Хартія» є письменник, волонтер, а тепер іще й солдат 13 бригади Нацгвардії Сергій Жадан. Це він захопив усіх ідеєю запуску радіо для та про захисників і захисниць.

З бійцями «Хартії» відомий письменник із перших днів широкомасштабного вторгнення. Спочатку активно волонтерив, беручи безпосередню участь у розвитку бригади, що розрослася у Харкові з добровольчого загону в потужний підрозділ Нацгвардії за натовськими стандартами. А в першій половині 2024 року він разом із друзяками, музикантами гурту «Жадан і Собаки», мобілізувався — як то кажуть, офіційно оформив взаємини з побратимами «Хартії». Солдат Жадан проходив вишкіл і водночас з однодумцями запускав перше мандрівне військове радіо.

За концепцією радіо «Хартія» — це інформаційно-музичне мандрівне радіо. Тут говоритимуть не тільки про великий опір і військо, але й про прифронтові громади, у яких живуть і несуть службу бійці, а також люди, що стають жертвами ворожих обстрілів. Левова частка розмов про культуру, історію і психологію. Це розмови про нас із вами під час війни без шаблонів і стереотипів, про те, якими ми є насправді, що переживаємо й що нас тримає в ресурсі.

Багатьох цікавить, що таке мандрівне радіо й чи справді його студія на колесах? Звісно, усіх секретів Алла Кошляк не відкрила, але дещо нам таки розповіла. У бусику обладнано справжню радіостудію з пультом, мікрофонами, комп’ютерами та іншими технічними приладами для інтернет-мовлення. Ведучі мають стіл і крісло, до того ж є одне гостьове місце — це крісло з переднього ряду, яке просто розвертається назад, утворюючи зручний простір для спілкування. Тут спокійно можна сісти музикантові при мікрофоні, з гітарою і виконати композицію, а гурту — презентувати новий альбом. Радіо кілька годин може працювати автономно, що дасть змогу виїжджати поближче до лінії фронту Харківщини, Запоріжжя, Херсонщини, Чернігівщини й Сумщини.

Це справжній продакшн на колесах, який виробляє відео- й аудіоподкасти. До свого плейлісту ви вже можете завантажити кілька подкастів: спільне обговорення новин ведучими в рубриці «Сам удома»; авторську програму Сергія Жадана «Сценарій параду на Червоній площі» (це розмови з військовослужбовцями про хід війни і бачення перемоги); альтернативу токшоу з розумними експертами, що міняють етери, немов рукавички, — «Стандарти кухонно-диванної експертизи». Цей подкаст теж веде Сергій Жадан. Алла Кошляк обрала для своїх глибоких бесід талісман — м’яку іграшку «Фіолетовий дракон»: він із нею і в кадрі, і в назві подкасту. Дмитро є одним із ведучих «Кругової оборони» — подкасту, присвяченого волонтерам і всім людям, які підтримують боєздатність війська; а також готується до запуску історій про митців на війні.

Автори подкастів наполягають, що радіо «Хартія» — це незалежне медіа, а бригада — головний партнер, що всіляко сприяє розвитку проєкту й дає ведучим і музичним редакторам змогу працювати без відриву від служби. Вони переконані, що їм удасться бути чесними зі слухачами навіть у розмовах про не завжди приємні сторони армійського життя.

Сьогодні Алла Кошляк із Дмитром Третяком усміхаються: думали, що служба в Нацгвардії забере їх на деякий час від подкастів, а вийшло так, що тепер розвивають нове радіо. Алла в Силах оборони із січня 2023 року. Починала як операторка інформаційного забезпечення у 47 бригаді «Маґура» у складі Сухопутних військ ЗСУ. Згодом перевелася у 13 бригаду Нацгвардії України, у якій допомагала журналістам знімати бої та спілкуватися з воїнами на позиціях. Алла сказала, що вона в армії, бо вчинити інакше не могла.

Дмитро Третяк у Нацгвардії нещодавно. Раніше грав у театрі «Нафта» й гурті Urbanistan, активно волонтерив у штабі «Культурний шок», вів з Анею Губановою «Культурний подкаст» на Радіо «Накипіло».

Чи матиме радіо «Хартія» традиційний FM-етер із музикою та програмами на цілу добу? Поки що на це запитання «хартійці» не мають відповіді. Нині можливий мультимедійний комунікаційний майданчик, який допоможе чесно говорити і про рекрутинг, і про бюрократію, і про командирів, що готові всупереч зашкарублій совковій системі змінювати свої підрозділи на краще, і про історії загиблих та поранених. На мандрівному радіо говоритимуть і про колективну пам’ять, і про подолання страхів та травм, що їх зазнають як військовослужбовці, так і цивільні. Радіо — це один із ефективних інструментів терапії. Голос, інтонація, музика й звуки можуть як рознервувати, так і заспокоїти, ба навіть ментально підсилити людину.


Пліч-о-пліч

0%