play_arrow

Етери

Родинам зниклих безвісти важко орієнтуватися у пошуку рідних

micВолодимир Носков today22.07.2024 39

Background
  • cover play_arrow

    Родинам зниклих безвісти важко орієнтуватися у пошуку рідних Володимир Носков


«Не знають, куди звертатися по допомогу та які державні гарантії можна мати», — на це звертають увагу правозахисники.

Минулого тижня відбулася презентація аналітичного дослідження «Як Україна розшукує зниклих безвісти внаслідок агресії росії та підтримує членів їхніх сімей». Документ підготували Центр прав людини Zmina та Медійна ініціатива за права людини. В основу аналітики, зокрема, лягли інтерв’ю з родичами безвісти зниклих.

Правозахисники підсумовують: держава не має єдиного органу чи інституту, який повноцінно опікувався би правами людей, зниклих безвісти в умовах війни, та членів їхніх сімей. Родинам безвісти зниклих важко зрозуміти, до якого саме органу звертатися, адже їх багато й вони мають різні функції. Крім того, потерпілі сім’ї часто не знають, на які гарантії від держави можна сподіватися. Через розгалужену систему органів, що займаються зниклими безвісти, родичі вимушені звертатися до кожного з них, повідомляючи одну й ту саму інформацію.

Уповноважений із питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, так і не став «єдиним вікном», куди можуть звернутися такі сім’ї. До того ж родичі безвісти зниклих скаржаться на відсутність належної координації між держструктурами, залученими до пошуку зниклої людини, що значно сповільнює цей процес, наголошують аналітики правозахисних організацій.

Станом на липень в Україні офіційно зниклими безвісти вважають 42 тисячі осіб. Про це повідомив начальник відділу Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Міністерства внутрішніх справ України Дмитро Богатюк. За його словами, загалом із початку роботи реєстру до нього внесли відомості про понад 51 тисячу осіб, яких уважали зниклими безвісти за особливих обставин. «Станом на тепер ця цифра передбачає осіб, які досі перебувають у розшуку. Таких у нас наразі приблизно 42 тисячі», — сказав він.

За даними Богатюка, МВС має дані про близько сімох тисяч осіб, стосовно яких відомості вже встановлено. З них про трьох тисяч відомо, що вони «живі-здорові», їхнє місцеперебування встановлено. Більшість із них — колишні військовополонені.

«Станом на сьогодні маємо приблизно чотири тисячі ідентифікованих тіл. Переважна більшість із них належить нашим оборонцям, яких уважали зниклими безвісти, але згодом… їх ідентифікували», — розповів начальник відділу Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, під час презентації аналітичного звіту правозахисних організацій.

Зазначимо, що МВС є держателем і забезпечує роботу Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Під час минулого обміну з росією, 17 липня, в Україну повернули 95 військовополонених. Серед них — воїни Збройних сил, нацгвардійці та прикордонники. Про це повідомив Президент України Володимир Зеленський. Серед них — семеро бійців із Харківської області: два захисники з Харкова, по одному із сіл Малинівка та Приморське Чугуївського району, а також по одному захисникові з Мерефи й Руської Лозової та один український воїн із села Краснопавлівка Лозівського району. Тепер ці військовослужбовці на рідній землі й після реабілітації зможуть повернутися додому.

У подкасті «Накипіло вранці» ми говорили про аналітичне дослідження «Як Україна розшукує зниклих безвісти внаслідок агресії росії та підтримує членів їхніх сімей». Гостя сьогоднішнього випуску — Олена Бєлячкова, координаторка груп сімей полонених і зниклих безвісти від Медійної ініціативи за права людини.


Етери

0%