play_arrow

Психотерапевтична п'ятихвилинка

Сімейні міти

today03.10.2023 25

Тло
  • cover play_arrow

    Сімейні міти a.domanska


Кажуть, усі наші проблеми походять із дитинства. Не все так просто. Але багато чого ми справді отримуємо з батьківської сім’ї. Сьогодні поговоримо про так званий сімейний міт та його вплив на наше доросле життя. Простіше кажучи, сімейний міт — це девіз, наратив, ідеологія, що об’єднує всіх членів великої родини. Навіть швидке споглядання на цю наріжну думку цілого сімейства дає змогу багато чого зрозуміти. Створюють міт протягом не одного покоління, і його основною метою є підтримка функціонування сімейної системи. Іноді в його основі можуть бути не зовсім конструктивні емоції: страх, почуття провини, заздрість. Розберімося із цим докладніше. Почнімо з прикладів сімейних мітів: «жінкам у нашій родині не щастить»; «ми чесні люди, тому заробляємо мало»; «світ ворожий, а сім’я бажає тобі тільки добра»; «у нашій сім’ї не заведено ризикувати»; «ми — учителі в четвертому поколінні». Здавалося б, що поганого в цих наративах? Власне, нічого. Крім того, що нині вони можуть бути вже не актуальними. Сформований протягом декількох поколінь, напочатку сімейний міт справді слугував для функціонування та безпеки родини. Наприклад, за совєцьких часів наратив про безпеку тільки в сім’ї був важливим і допомагав орієнтуватися та виживати.

З плином часу причини формування сімейного міту зникають. Ми їх або не знаємо, або не пам’ятаємо, або не звертаємо на них уваги, проте вони все одно залишаються та впливають на наше життя. Людина, сімейним мітом якої є безпека тільки в родині, може стикнутися зі складнощами в побудові відносин зі світом, тоді як світ докорінно змінився та не відповідає несвідомим сподіванням, отриманим у родині. Іноді буває, що сімейний міт активно проговорюють. В історіях, що повсякчас обговорюють на сімейних зібраннях, у характеристиках, які вважаються цінними для певної родини. Часом сімейний міт є невербалізованим. Тоді найчастіше його побудовано на страшному або жахливому досвіді минулих поколінь. Безумовно, в історії українських родин таких подій дуже багато: Голодомор, війни, примусове переселення, життя в тоталітарному суспільстві… Цей список можна продовжувати. Зрозуміло, що, для того щоб відповідати сімейному міту, ми вимушені докладати зусиль і втілювати в життя певні дії. Так народжується сімейний сценарій. Якщо сімейний міт про те, що в родині люблять дітей, то можна стати матір’ю чотирьох, навіть не запитавши себе, а чи приносить материнство справжню радість.

Міти — це поле для дослідження. Багато з них допомагають нам, дарують почуття належності до сімейної системи. Але інші можуть заважати, звужувати наші горизонти, негативно впливати на наші можливості реалізації та щасливого життя. Тож сімейний міт важливо знайти, вербалізувати та співвіднести з персональною реальністю.


Психотерапевтична п'ятихвилинка

0%