play_arrow

Психотерапевтична п'ятихвилинка

Синдром нічного перекусу

micНаталія Завгородня today05.10.2023 60

Тло
  • cover play_arrow

    Синдром нічного перекусу Наталія Завгородня


Відчуття голоду контролюється в нашому організмі залежно від викиду у кров певних гормонів. Зазвичай до ночі воно йде на спад і повністю зникає. Ніч — не найкращий час для вживання їжі з погляду природи. Однак буває так, що ми можемо прокидатися від бажання перекусити або навіть смачно й ситно попоїсти серед ночі. Чому так стається та коли це проблема? З’ясуємо це сьогодні. Серед найголовніших і найпростіших причин, що спонукають нас прокидатися в пошуках смачних наїдків, такі: нестача калорій протягом дня — відмова від вечері, інтервальні голодування та жорсткі дієти; порушення сну — від його нестачі до нічних жахіть; зміна режиму роботи — робота в нічний час; високий рівень тривожності, яка здатна перервати сон і відправити нас на кухню. Поки ви будете шукати їжу та вживати її, не так багато місця залишиться для тривожних роздумів. Так ми допомагаємо собі впоратися зі стресом або витримати складні умови життя та роботи.

Про проблему можна говорити тоді, коли такі нічні відвідини холодильника відбуваються щонайменше двічі на тиждень. Тоді йдеться про так званий синдром нічного перекусу, або синдром нічної їди (night eating syndrome). Його характеристиками, окрім пробудження серед ночі для того, щоб поїсти, є відсутність апетиту в першій половині дня, проблеми з настроєм, часто погіршення його надвечір, а також складності із засинанням, нерідко неможливість заснути без ситної вечері. Уважають, що найчастіше синдром характерний для жінок, які перебувають у стані хронічного стресу. Що ж робити в такому разі? Зверніться до лікаря та перевірте стан здоров’я, насамперед — роботу ендокринної системи, яка відповідає за голод, ритми вживання їжі та насиченість нею. Зробіть нотатник нападів нічного перекусу. У які саме дні це відбувається? Які події дня передують цьому? Про що думаєте під час нічної їди? Зрозуміти причини проблеми — перший крок до її усунення. Проаналізуйте свої харчові звички: можливо, початок розвитку синдрому нічних перекусів збігся із жорсткою дієтою, зміною розкладу на роботі, неможливістю повноцінно харчуватися…

У будь-якому разі будьте поблажливими до себе. Уранішні напади на самого себе та провокування почуття вини точно не допоможуть. Замість цього заздалегідь приготуйте корисний нічний перекус про всяк випадок. З повагою та любов’ю до себе. Якщо самостійно розібратися не вдається, зверніться до психотерапевта. Проблема, яка на перший погляд може здаватися незначною, насправді ж може приховувати багато чого, що потребує допомоги: тривожність, порушення сну, незадоволеність життям…

Ця програма виходить за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Її зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Психотерапевтична п'ятихвилинка

0%