У яких умовах працюють школи в деокупованих громадах Володимир Носков
Серйозно пошкоджено приміщення шкіл. Пограбовано або знищено бібліотеки. Більшість освітніх закладів не має відремонтованого укриття, оснащеного всім потрібним для комфортного перебування під час повітряних тривог. Саме навчання з безпекових причин відбувається в онлайн-форматі. Переважно школярі залишаються вдома й там продовжують навчання попри труднощі, які створює повномасштабна війна. Так лаконічно можна описати результати дослідження стану українських шкіл на деокупованих територіях.
У жовтні — листопаді 2023 року представники освітнього напряму благодійного фонду «Схід SOS» спільно з фахівцями громадської організації «Харківський інститут соціальних досліджень» здійснили 24 моніторингові візити до закладів загальної середньої освіти, розташованих на деокупованих територіях Донецької, Чернігівської, Харківської, Сумської, Херсонської та Миколаївської областей.
Кожен візит складався зі збору статистичних даних (опрацьовано понад 100 запитів), огляду закладів із фотофіксацією умов, а також руйнувань і пошкоджень, спричинених війною. У кожній зі згаданих областей команда відвідала по чотири заклади освіти. Проведено 57 глибинних інтерв’ю з адміністрацією, учителями та психологами шкіл, а також представниками місцевої влади. У результаті дослідники з’ясували: у шести школах групувалися російські військовослужбовці, які розкрадали майно та руйнували приміщення, у чотирьох ворог розміщував свою військову техніку. Одну школу окупанти використовували як шпиталь.
Під час окупації дві третини шкіл працювали в онлайн-форматі за українською програмою. Нині всі з них працюють дистанційно чи у змішаному режимі. У 15 із 24 шкіл відкрито позакласні гуртки й секції. Більшість із них (спортивний, хореографічний, театральний гуртки тощо) учні відвідують очно.
Станом на початок 2023/2024 навчального року у школах навчалося в середньому 390 учнів. У 15 із них кількість учнів знизилася приблизно на 7 % (супроти кінця 2022/2023 навчального року).
Більшість учнів відвіданих шкіл живуть на місці (66 %). Майже третина вимушено евакуювалася (14 % — у межах України й 19 % — за кордон). Менш ніж 1 % перебуває на тимчасово окупованих територіях України.
Найбільше учнів із категорії внутрішньо переміщених осіб навчається у школах Донецької та Миколаївської областей — це 30–51 %.
Про дослідження стану шкіл та їхніх колективів на деокупованих територіях докладніше говорили з фахівцями, що вели проєкт, а саме — з менеджером освітніх програм БФ «Схід SOS» Миколою Оверченком і заступником голови правління ХІСД, кандидатом соціологічних наук Андрієм Черноусовим.