Як громади Харківщини підтримують Сили оборони Володимир Носков
Пам’ятаєте, як улітку український сегмент фейсбуку активно обговорював перекладення тротуарної плитки там, де могла б послужити ціла? Як витрачають величезні гроші на квітники та благоустрій парків? Як посадовці за шаленими цінами закуповують гаджети, барабани й усіляку кухонну техніку до захисних укриттів? Новини про витрати представників місцевої влади далеко не воєнного часу надходили звідусіль. І це притому, що українське керівництво буквально бореться за фінансову й військову підтримку з боку міжнародних партнерів Європи й Америки.
Треба відразу наголосити, що під час повномасштабного вторгнення росії в бюджетах деяких великих міст і менших громад з’явилися «надприбутки» від сплати військового податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) з грошового забезпечення та винагород військовослужбовців.
Цьому сприяло водночас кілька факторів. По-перше, з об’єктивних причин зросла кількість військовослужбовців. По-друге, з початком вторгнення на 30 % збільшено їхню зарплату. По-третє, у військових з’явилися «бойові» — від 30 до 100 тисяч гривень залежно від місця виконання обов’язків. Тож улітку активізувалася дискусія про потребу спрямувати ці гроші до державного бюджету для ефективнішого озброєння української армії.
Восени прем’єр-міністр Денис Шмигаль подав до Верховної Ради України законопроєкт, який передбачає скерування військового податку на доходи фізосіб (ПДФО) з місцевих бюджетів до центрального на закупівлю техніки й власне виробництво зброї. Восьмого листопада нардепи проголосували за урядову законодавчу ініціативу. Від жовтня громади вимушені затягти паски. Як ідеться в законі про військовий ПДФО, кошти за цим податком автоматично скеровуватимуть із регіонів на оборонку аж до 31 грудня року, у якому припинено чи скасовано воєнний стан.
А тим часом аналітики неурядової організації «Обсерваторія демократії» дослідили, як громади Харківської області допомагають Силам оборони. Зокрема, експерти мали на меті з’ясувати витрати територіальних громад Харківщини на підтримку тероборони й армії загалом.
Усього 22 з 56 громад ухвалили місцеві спеціальні програми, що сприяють підвищенню обороноздатності українського війська. Найбільше військовослужбовцям виділила гроші Золочівська громада — майже 6 % із бюджету селища, а 0,2 % витрачають на Барвінківщині. Про це говорили в подкасті «Накипіло вранці» з експертом аналітичного центру «Обсерваторія демократії» Павлом Норенком. Також до етеру приєднався голова Золочівської селищної громади Віктор Коваленко.