Як реформувати МСЕКи, щоб позбутися медичного сприйняття людини з інвалідністю Володимир Носков
У Міністерстві охорони здоров’я України вирішили назавжди попрощатися із забюрократизованою, непрозорою, корумпованою і необ’єктивною системою медико-соціальних експертних комісій. Від лікарів саме цих комісій залежить, яку групу інвалідності призначать людині з порушеннями здоров’я і які засоби реабілітації вона може отримати безплатно від держави в межах індивідуальної програми реабілітації.
Напередодні міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко повідомив журналістам, що медико-соціальні експертні комісії з 1 січня 2025 року призупинять свою діяльність як окремі юридичні особи, а їхні функції передадуть кластерним і надкластерним лікарням. Про це повідомило національне інформаційне агентство Укрінформ.
Таке рішення у Мінздоров’я ухвалили після гучних скандалів, у центрі яких опинилися фахівці МСЕКу. Каталізатором стали дві гучні справи, а саме — головної лікарки Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи та її сина, у яких у результаті обшуку знайшли понад шість мільйонів доларів, а також більш ніж шістдесятьох хмельницьких прокурорів, що оформили інвалідність, а тепер отримують пенсії.
Нині в багатьох регіонах України з’являються повідомлення про ймовірне незаконне збагачення членів МСЕКів і пенсії у лікарів. Правоохоронні органи розслідують імовірні зловживання службовим становищем медиків МСЕКів. Однак наразі треба міркувати про те, як повинна працювати нова структура, на яку покладуть обов’язок ухвалювати рішення про групу інвалідності, — щоб у центрі таких рішень була не суто медична система сприйняття інвалідності, а натомість оцінка функціональності людини та її потреб.
В обговоренні цієї теми в ранковому подкасті взяли участь аналітик Української Гельсінської спілки з прав людини Богдан Мойса та керівник проєктного офісу громадської спілки «Ліга сильних» Богдан Кохан. Обидва Богдани останнім часом обстоюють реформу МСЕКів.