Як у громадах заохочують бізнесменів з інших міст відкривати підприємства Володимир Носков
Повномасштабна війна, оголошена росією, увела в наш лексикон поняття «релоковані підприємства», тобто переміщені в інший регіон. Щоб урятувати виробництва й напрацьований роками потенціал приватних компаній, у перші місяці широкомасштабного вторгнення їхні керівники терміново перевозили склади, верстати, основне обладнання тощо. Підприємства перепрофільовувалися й адаптовувалися в нових умовах війни, переважно в західних областях України. Це дало їм змогу врятувати персонал від небезпеки й безробіття. Натомість громади й великі міста отримали додаткові надходження до місцевого бюджету.
За даними міської ради Харкова станом на 2 лютого 2023 року, найбільше підприємств релокувалося до Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Хмельницької та Чернівецької областей. З Харкова в інші регіони повністю або частково перемістили потужності 204 суб’єкти господарювання: 137 юридичних осіб і 67 — фізичних. Тепер у Львові можна випити каву від харків’ян. А в Києві посидіти з друзями в піцерії та з’їсти квадратну піцу, таку саму як випікали в рідному Харкові. А в закарпатському селі майстриня з Харкова шиє шеврони й кепки. На житомирських полях готується збирати перший урожай ягід аграрій із Харківщини. І таких прикладів підприємницької винахідливості сила-силенна.
Ба більше, як розповідають бізнесмени, громади західних областей України активно заохочують залишатися і тут розвивати виробництво. Підприємцям із Харківщини по Україні пропонують: ваучери на первинну фінансову підтримку, комунальне майно в оренду за мінімальну ставку, іноді навіть просто за оплату комунальних послуг, а головне — пільгове оподаткування.
Далі вели розмову про те, які інструменти для відкриття власної справи в громадах мають переселенці та як громади мотивують гостей стати постійними діловими партнерами. У подкасті «Накипіло вранці» взяли участь керівник Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Луганській області Ігор Агібалов, а також підприємець Владислав Любченко. Він на початку війни релокував свою кав’ярню до Львова. Коли почалися масові вимкнення електрики через обстріли ТЕЦ і трансформаторного обладнання в грудні того року, довелося згорнути бізнес. Тепер він готується відкривати кав’ярню у столиці.