play_arrow

Етери

Як відновлюється радіоастрономічна обсерваторія на Харківщині після окупації

micФіліп Дикань today23.11.2023 263

Тло
  • cover play_arrow

    Як відновлюється радіоастрономічна обсерваторія на Харківщині після окупації Філіп Дикань


У селі Волохів Яр, що в Чугуївському районі Харківщини, є радіоастрономічна обсерваторія. Вона відома на весь світ — тут розташований найбільший у світі низькочастотний радіотелескоп УТР-2, за допомогою якого харківські астрономи «слухали» космос: спостерігали за Юпітером і пульсарами, реєстрували грозові заряди на Сатурні, досліджували фонове радіовипромінювання Галактики, а також співпрацювали з колегами з Великої Британії, Франції, Нідерландів, Італії, Швеції, США, Австралії, Японії, Індії та інших.

У перші дні широкомасштабної навали Волохів Яр, а з ним і радіоастрономічна обсерваторія опинилися в окупації. Керівника наукових проєктів радіотелескопа УТР-2 Олександра Коноваленка, який жив в обсерваторії, агресори намагалися схилити до співпраці. Він відмовився від цієї «пропозиції», а згодом йому вдалося втекти до Данії. А от унікальне обладнання окупанти частково розікрали, місцями понівечили, а то й знищили. Однак незважаючи на це харківська радіообсерваторія працює й виконує наукову роботу.

Як відбувається робота радіообсерваторії нині, хто та як цьому сприяє, скільки грошей потрібно для відновлення її повноцінної роботи, яка роль колишніх російських «колег» українських астрономів і що хоче сказати їм в обличчя — у програмі «Накипіло ввечері» розповів академік НАН України, керівник відділення низькочастотної радіоастрономії Радіоастрономічного інституту НАН України, керівник наукових проєктів радіотелескопа УТР-2, доктор фізико-математичних наук Олександр Коноваленко.


Етери

0%