На початку російської агресії у 2014 році Василь Білоус, який нині є командиром підрозділу аеророзвідки, створив Центр криміналістичних інновацій intelligenTrident. Це була його відповідь на агресію і пошук дієвих заходів, щоб меншою чисельністю, але на більш високому інтелектуальному рівні українці могли як перемагати на полі бою, так і розслідувати злочини й притягати до відповідальності винних.
Попри те, що прилади розкладено на столах так акуратно, як на виставці, Василь наголошує: «Це не музейний експонат, а робочі інструменти». За ними стежать і перевіряють їх, щоб усі вони були справними, зарядженими й готовими до використання, адже будь-якої миті вони можуть знадобитися.
![](https://radio.nakypilo.ua/wp-content/uploads/2024/02/foto-tehniky-2-770x444.png)
Ця техніка допомагає виявити, дослідити й зафіксувати докази, щоби зрештою довести злочин.
Мультитули, металеві й діелектричні щупи, протимінні чоботи, наколінники, плитоноски, активні навушники — усе це є не просто примхою, а потребою.
![](https://radio.nakypilo.ua/wp-content/uploads/2024/02/foto-vasylya-z-multytulom-2-770x446.png)
Наприклад, аеророзвідники й FPV-бомбардири, щоб комфортно й безпечно почуватися, використовують засоби захисту проти комах.
«Коли ви зосереджені на мікромоториці, то якщо вирішите навіть на секундочку відволіктися, щоб зігнати комаху, ви вже ризикуєте втратити дрон».
«Хочеш літати — навчися повзати»
У перший вечір повномасштабної війни для Василя стало зрозуміло, що треба забути мирні алгоритми — коли дронщик обирає відкриту позицію, щоб люди бачили його й не боялися.
«Перша ж черга з трасерів над головою дала мені зрозуміти: хочеш літати — навчися повзати», — сказав він.
![](https://radio.nakypilo.ua/wp-content/uploads/2024/02/foto-vasylya-z-dronom_2-2-770x419.png)
Дрони, особливо на фронті, — це витратний матеріал: 3–4 місії для дрона на фронті — це нормальний показник. Чи варте це того?
«Одразу скажу, що так, — упевнено говорить Василь. — Мого командира після однієї напруженої ситуації переповнювали емоції, і, коли все закінчилося гепіендом, він підійшов і сказав: “Василю Васильовичу, ви — небесні очі нашого підрозділу”. Він, старий служака й полковник, від душі оцінив цю технологію».
«Дрони змінили хід війни»
Василь переконаний, що це через те, що у випадку з дроном командирові не треба ухвалювати важке рішення й визначати, кого він зараз відправить під високим ризиком пройти в бік ворога небезпечною територією. А потім кого, якщо знадобиться, відправляти в евакуаційну команду, щоб забрати пораненого чи загиблого побратима.
«А тут: дрон злітав, розвідав, переконався, що руху немає або що рух є, і наші вже туди починають насипати. Ця технологія змінила хід війни», — сказав Василь.
![](https://radio.nakypilo.ua/wp-content/uploads/2024/02/foto-velykogo-drona-2-770x417.png)
Дрони допомагають не тільки в розвідці й на полі бою, але й у фіксації воєнних злочинів російських окупантів і відбудові українських населених пунктів.
Наприклад, дрон DJI Matrix 300 у Центрі криміналістичних інновацій використовують для виготовлення хмар точок, за допомогою яких можна створити не просто 3D-модель окремих будівель, а навіть цілих кварталів.
![](https://radio.nakypilo.ua/wp-content/uploads/2024/02/foto-sferychnoyi-panoramy-2-770x497.png)
Роздільна здатність фіксації воєнних злочинів цим дроном утричі більша, ніж під час знімання, наприклад, для сервісу Google Maps.
Василь каже, що така роздільна здатність потрібна, бо кожна зруйнована квартира — це окремий епізод злочину.
«Кожна квартира має власника, якого потрібно визнати потерпілим. І в межах великого провадження за кожним епізодом важливо чемно відпрацювати. Декілька секунд на зліт, сім хвилин на виконання панорамного знімання — і ми маємо для слідчих та експертів якісний матеріал», — розповів він.
![](https://radio.nakypilo.ua/wp-content/uploads/2024/02/foto-roboty-dronu-2-770x487.png)
Після знімання й побудови фотографічної 3D-моделі будинку для найприскіпливіших учасників суду працівники друкують модель на 3D-принтері.
![](https://radio.nakypilo.ua/wp-content/uploads/2024/02/foto_3d_modeli_nadrukovanoyi_na_prynteri-2-770x421.png)
Це один з інноваційних засобів збору доказів для українських судів, а також для Міжнародного кримінального суду. За словами Василя, ці матеріали є в багатьох провадженнях.
«Наш Центр криміналістичних інновацій докладається до забезпечення торжества справедливості, щоби притягнути воєнних злочинців до відповідальності», — зазначив він.
«Не тільки науковий і навчальний, а ще й виробничий центр»
intelligenTrident — це не тільки науковий і навчальний, а ще й виробничий центр.
Василь каже, що, за його спостереженнями як викладача, пандемія та війна дуже болісно позначилися на навчанні молоді. Усвідомлюючи, що нині треба максимально візуалізовувати навчальний матеріал, у центрі створили унікальну розробку.
![](https://radio.nakypilo.ua/wp-content/uploads/2024/02/foto-tubusa-2-770x406.png)
Для того щоб майбутні правники й експерти розбиралися в судовій балістиці, є дидактичний засіб, у якому представлено близько 25 варіантів гільз. Майбутній професіонал може побачити або сприйняти на нюх будь-яку представлену гільзу, щоб дізнатися, як давно стріляли. Також гільзу можна виміряти й сфотографувати.
Це потрібно, бо приносити на заняття патрон небезпечно. Двадцять п’ять гільз — це не повний список представлених можливих гільз. Саме для того на тубусі є QR-код віртуальної колекції, яку сьогодні в центрі планомірно формують.
«Вона матиме не тільки вигляд цілого патрона, але й тактико-технічні характеристики й переліки видів зброї, до яких підходить, щоб людина вже повністю дізналася про річ, — поділився Василь. — Товсті книги, написані навіть найкращими науковцями, на жаль, програють однохвилинному відеоролику, у якому всю цю історію розказано».