Цікаве

Технологія, що змінила хід війни

today03.02.2024 185

Тло

На початку російської агресії у 2014 році Василь Білоус, який нині є командиром підрозділу аеророзвідки, створив Центр криміналістичних інновацій intelligenTrident. Це була його відповідь на агресію і пошук дієвих заходів, щоб меншою чисельністю, але на більш високому інтелектуальному рівні українці могли як перемагати на полі бою, так і розслідувати злочини й притягати до відповідальності винних. 

Попри те, що прилади розкладено на столах так акуратно, як на виставці, Василь наголошує: «Це не музейний експонат, а робочі інструменти». За ними стежать і перевіряють їх, щоб усі вони були справними, зарядженими й готовими до використання, адже будь-якої миті вони можуть знадобитися.

Ця техніка допомагає виявити, дослідити й зафіксувати докази, щоби зрештою довести злочин.

Мультитули, металеві й діелектричні щупи, протимінні чоботи, наколінники, плитоноски, активні навушники — усе це є не просто примхою, а потребою.

Наприклад, аеророзвідники й FPV-бомбардири, щоб комфортно й безпечно почуватися, використовують засоби захисту проти комах. 

«Коли ви зосереджені на мікромоториці, то якщо вирішите навіть на секундочку відволіктися, щоб зігнати комаху, ви вже ризикуєте втратити дрон». 

«Хочеш літати — навчися повзати»

У перший вечір повномасштабної війни для Василя стало зрозуміло, що треба забути мирні алгоритми — коли дронщик обирає відкриту позицію, щоб люди бачили його й не боялися. 

«Перша ж черга з трасерів над головою дала мені зрозуміти: хочеш літати — навчися повзати», — сказав він. 

Дрони, особливо на фронті, — це витратний матеріал: 3–4 місії для дрона на фронті — це нормальний показник. Чи варте це того? 

«Одразу скажу, що так, — упевнено говорить Василь. — Мого командира після однієї напруженої ситуації переповнювали емоції, і, коли все закінчилося гепіендом, він підійшов і сказав: “Василю Васильовичу, ви — небесні очі нашого підрозділу”. Він, старий служака й полковник, від душі оцінив цю технологію». 

«Дрони змінили хід війни»

Василь переконаний, що це через те, що у випадку з дроном командирові не треба ухвалювати важке рішення й визначати, кого він зараз відправить під високим ризиком пройти в бік ворога небезпечною територією. А потім кого, якщо знадобиться, відправляти в евакуаційну команду, щоб забрати пораненого чи загиблого побратима. 

«А тут: дрон злітав, розвідав, переконався, що руху немає або що рух є, і наші вже туди починають насипати. Ця технологія змінила хід війни», — сказав Василь.

Дрони допомагають не тільки в розвідці й на полі бою, але й у фіксації воєнних злочинів російських окупантів і відбудові українських населених пунктів. 

Наприклад, дрон DJI Matrix 300 у Центрі криміналістичних інновацій використовують для виготовлення хмар точок, за допомогою яких можна створити не просто 3D-модель окремих будівель, а навіть цілих кварталів. 

Роздільна здатність фіксації воєнних злочинів цим дроном утричі більша, ніж під час знімання, наприклад, для сервісу Google Maps. 

Василь каже, що така роздільна здатність потрібна, бо кожна зруйнована квартира — це окремий епізод злочину. 

«Кожна квартира має власника, якого потрібно визнати потерпілим. І в межах великого провадження за кожним епізодом важливо чемно відпрацювати. Декілька секунд на зліт, сім хвилин на виконання панорамного знімання — і ми маємо для слідчих та експертів якісний матеріал», — розповів він. 

Після знімання й побудови фотографічної 3D-моделі будинку для найприскіпливіших учасників суду працівники друкують модель на 3D-принтері.

Це один з інноваційних засобів збору доказів для українських судів, а також для Міжнародного кримінального суду. За словами Василя, ці матеріали є в багатьох провадженнях. 

«Наш Центр криміналістичних інновацій докладається до забезпечення торжества справедливості, щоби притягнути воєнних злочинців до відповідальності», — зазначив він.

«Не тільки науковий і навчальний, а ще й виробничий центр»

intelligenTrident — це не тільки науковий і навчальний, а ще й виробничий центр.

Василь каже, що, за його спостереженнями як викладача, пандемія та війна дуже болісно позначилися на навчанні молоді. Усвідомлюючи, що нині треба максимально візуалізовувати навчальний матеріал, у центрі створили унікальну розробку. 

Для того щоб майбутні правники й експерти розбиралися в судовій балістиці, є дидактичний засіб, у якому представлено близько 25 варіантів гільз. Майбутній професіонал може побачити або сприйняти на нюх будь-яку представлену гільзу, щоб дізнатися, як давно стріляли. Також гільзу можна виміряти й сфотографувати.

Це потрібно, бо приносити на заняття патрон небезпечно. Двадцять п’ять гільз — це не повний список представлених можливих гільз. Саме для того на тубусі є QR-код віртуальної колекції, яку сьогодні в центрі планомірно формують. 

«Вона матиме не тільки вигляд цілого патрона, але й тактико-технічні характеристики й переліки видів зброї, до яких підходить, щоб людина вже повністю дізналася про річ, — поділився Василь. — Товсті книги, написані навіть найкращими науковцями, на жаль, програють однохвилинному відеоролику, у якому всю цю історію розказано».

Written by: Коробенко Роман

Попередні записи

Цікаве

Грати чи не грати? Що думають харківці про відкриття театрів

Навесні 2023 року департамент культури і туризму Харківської обласної військової адміністрації (ХОВА) ухвалив рішення про заборону проведення масових заходів у театрах, філармонях, концертних установах, клубах, музеях, бібліотеках, а також на відкритому просторі, за умови якщо кількість глядачів перевищує 50 осіб.  Причина — безпекова ситуація в місті, постійні обстріли з боку російських загарбників, брак укриттів. Ця заборона діятиме до кінця воєнного стану. Восени 2023 року представники ХОВА вийшли з ініціативою, щоб […]

today28.12.2023 110

0%