У Харкові правоохоронці затримали трьох людей, яких підозрюють у шахрайстві. За версією слідства, вони вдавали із себе цілителів та дистанційно в етері телепередачі супутникового телеканалу виманювали у людей гроші.
Схему організував 56-річний харківець, стверджують у Харківській обласній прокуратурі. За її даними, він залучив до цього 59-річного чоловіка та 49-річну жінку.
«Втрьох вони провадили «бізнес» на довірливих людях. Так, ділки організували надання послуг з «дистанційного цілительства» через популярну телепередачу. Безпосередньо в етері були інші учасники — нині правоохоронці встановлюють цих осіб. За злочинним планом харківʼян, їхні спільники представлялись «ясновидцями» під вигаданими іменами, серед яких: «Міра, «Марго», «Надія», «Азарія», «Стефанія», «Асія» тощо», — зазначають у прокуратурі.
За версією слідства, підозрювані змушували співрозмовників перераховувати кошти на підконтрольні рахунки за проведення обрядів, що полягали у нібито лікуванні хвороб.
Чому цей контент існує
Подібний контент, шоу із залученням екстрасенсів тощо, існує стільки, скільки існує й медійний ринок, прокоментував в етері Радіо «Накипіло» медіаюрист, заступник директора Центру демократії та верховенства права Ігор Розкладай:
«Для мене це сигнал про те, що, на жаль, цей контент популярний. Є ідеальна система, коли медіа мають давати абсолютно неупереджений контент, який має бути верифікований. А є реальна система, коли медіа мають виживати. І вони є заручниками алгоритмів YouTube і своєї аудиторії».
Хоча якість деяких телешоу викликала питання і була темою суперечок, такі програми мають свого глядача.
«Очевидно, що є охочі читати гороскопи, причому ми знаємо, що ці гороскопи пишуться приблизно з найближчої стелі. Але на них все одно є споживачі. Й це йде як розважальний контент. Максимум, що медіа могли б робити у цьому випадку — це маркувати такий контент, що подібна інформація не може бути перевірена», — зазначив Ігор Розкладай.
Експерт звертаю увагу на те, що слід розрізняти різні ступені магічного мислення: одна справа, якщо людина все життя цим живе, це її стиль життя та її право, інша — коли людей у вразливому емоційному стані починають цілеспрямовано використовувати шахраї.
Чи легальна така діяльність?
Автори подібного контенту працюють у сірому правовому полі, каже Ігор Розкладай.
«Якщо ви це в новинах дасте, вас оштрафують, тому що ви порушуєте базові стандарти журналістики щодо донесення правдивої, неупередженої й цілісної інформації. Якщо воно потрапить в телепродаж, це більшою мірою рекламна діяльність, то там вже, ймовірно, це буде легально, або в сірій зоні», — розповів Ігор Розкладай.
Утім, за його словами, останні зміни до закону «Про рекламу» 2023 року включають заборону на використання ворожіння і гадання в телепродажі, а також в рекламі. Якщо такий контент виходить в ефірі, варто повідомити про це регулятору. У повідомленні обов’язково зазначати телеканал, у який саме час і що саме транслював. Йдеться тільки про українські канали, які перебувають у юрисдикції України.
Як протистояти шахраям у медіа?
Медіаюрист розповів, що це питання більш глобальне й стосується не тільки медіаграмотності, а й грамотності загалом.
«Чи має держава займатися патерналізмом, коли на будь-який ризикований контент ставити плашку: «Увага! Небезпечно»? Чи все-таки держава має вчити людей, чому магічне мислення — це шкідливо, чому варто користуватися правдивими джерелами інформації? Питання виходить далеко за межі медіа. Питання, наскільки держава має глибоко втручатися у відносини між людьми й правові відносини. Питання непросте. Але мені здається, що його вирішення точно має бути не в межах медійного законодавства, а, швидше, громадянської освіти», — розмірковує Ігор Розкладай.
Чому у людей виникає магічне мислення?
На думку психологів, у часи потрясінь у людей зростає довіра і потреба у чаклунах, мольфарах, цілителях. Психолог Українського центру психологічної допомоги та підтримки «Незламний Харків» Віталій Христенко каже, що це пояснюється багатьма умовами:
«Перше: ми звикли контролювати своє життя, а під час війни ми не можемо контролювати те, що відбувається поряд з нами. Ми не можемо впливати на ті чи інші події й тому втрачаємо контроль. А як його повернути? Один із засобів — звернутися до людей, які ніби «все знають», тобто чаклунів, мольфарів і таке інше. Саме тому люди й звертаються до них».
Буває, що люди, які не були релігійними, занурюються в релігію. Це теж пояснюється тим, що вони хочуть відновити контроль над своїм життям і майбутнім: хоч на декілька днів, тижнів чи місяців, каже психолог.
За словами Віталія Христенка, другою причиною виникнення магічного мислення є людська лінь, перекладаючи відповідальність на магічні сили. Людині в біді можуть допомогти соціальні програми, зв’язки, оточення. Але для цього потрібно спілкуватися, звернутися за допомогою. Медіа, які використовують псевдоцілителі, пропонують швидкі рішення.
Шахраї, які маскуються під ворожок, завжди використовують незаконні методи впливу на людину, каже психолог.
«Вони застосовують все, що може принести їм якийсь прибуток. Тобто вони це роблять для чого? Щоб залучити людину, а потім і її кошти, і майно, що вона має, для свого збагачення. Тому вони використовують вербальні і невербальні способи. Причому як на професійному, так і на частково професійному рівні», — зазначив Віталій Христенко.
Як не потрапити на гачок шахраїв?
«Якщо чиясь промова чи звернення викликає у вас сплеск емоційного збудження, передусім це вигідно тому, хто виголошує цю промову, а не вам. Крім цього: саме шахрай є ініціатором контакту із жертвою. Наприклад, якщо я йду вулицею і до мене звертається незнайомець, то це потрібно саме незнайомцеві, а не мені», — пояснює Віталій Христенко.
Ігор Розкладай каже, що на емоційних гачках побудована більшість шахрайських схем. Йдеться не тільки про чаклунство, а й про фішинг і скам.
Фото: Ілюстративне / Pexels
Як доєднатися до спільноти «Накипіло»