Тексти

«Спостерігати й активно слухати»: у Харкові діє безоплатна програма психологічної підтримки дітей

today10.07.2025 о 12:18 33

Тло

Програму EASE (Early Adolescent Skills for Emotions) створено для дітей віком 10–15 років, які почувають тривожність, страх, замкненість, дратівливість тощо.

Як розповіла в етері Радіо «Накипіло» тренерка з практик програми EASE Анна Коблікова, заняття також орієнтовано на дорослих.

«Якщо ми бачимо, що діти змінили свої звичайні рутинні справи, які приносили їм задоволення, що вони якоїсь миті починають від них відмовлятися (за винятком того, що до дечого вони з віком утрачають цікавість), якщо ми бачимо, що дитині ще вчора подобалося гуляти з друзями, читати чи грати у якусь гру, а сьогодні дитина від того відмовляється, що їй більше подобається просто лежати, нічого не робити, або дитина каже про те, що їй нічого не хочеться, то це “нічого не хочеться” — якраз замкнуте коло, у яке всі ми потрапляємо. Що більше ми потураємо тому, що нічого не хочеться, то більше ми там і залишаємося», — зазначила Анна Коблікова. 

Якщо це триває день-два, це може бути просто поганий настрій або реакція на якусь подію, і дитина може себе емоційно регулювати. Якщо ж дитина понад тиждень перебуває в апатичному стані, на це потрібно звернути увагу, сказала психологиня проєкту «ОбійМи для тебе» громадської організації «Конфіденс» Світлана Клепікова.

«Один із кроків — спостерігати й активно слухати. Спочатку, коли ми хочемо поговорити, нам потрібно спостерігати про що, а також коли й чому дитина почала так поводитися. Більшості підліткам украй важливо, щоб їх почули, щоби хтось був поруч. Не давав порад, не говорив, що варто зробити, а просто почув їх. У програмі ми відпрацьовуємо цю навичку й учимо, як активно слухати. Це взагалі корисно всім», — сказала Світлана Клепікова.

Дітей розподіляють за віковими групами: 10–13 років і 13–15 років.  

«Ніхто не знає дітей краще, ніж їхні батьки. На цих заняттях нічого супернового ми не навчаємо. Ми звертаємо увагу на ті навички, які батьки вже мають, і створюємо такий простір, щоб вони застосовували ці навички. Проблема в тому, що інколи буває складно поговорити з дитиною, тому що в підлітковому віці дитина хоче відокремитися від батьків і стати самостійною. Мета нашої програми — навчити її розуміти ці емоції», — зазначила Анна Коблікова. 

Участь у програмі безоплатна. Реєстрація обов’язкова за посиланням.

Докладніше про проєкт слухайте в подкасті Радіо «Накипіло».

Як доєднатися до спільноти «Накипіло»

Фото: Центр психологічної допомоги «Конфіденс»

Попередня публікація

Тексти

Евакуація на Харківщині: найбільше заявок із Куп’янського району

На Харківщині приблизно 80 % заявок на евакуацію надходять із Куп’янського району. Про це в етері Радіо «Накипіло» розповів Євген Бєлов, засновник громадської організації «Рух Вільний Харків», яка входить до консорціуму евакуаційних команд Steel. Після інформації про загострення на кордоні в районі населеного пункту Мілове охочих евакуюватися з напрямку Великого Бурлука побільшало, розповів Бєлов. «Там нині відбувається загострення, тому з того регіону періодично з’являються заявки. Але загалом там складна ситуація […]

today09.07.2025 1674

0%